Sarajevo: Odata počast žrtvama u Parizu
Novinari, brojna udruženja i građani Sarajeva zapalili su svijeće i ostavili olovku ispred Ambasade Francuske, te minutom ćutanja odali počast žrtvama terorističkog napada na redakciju lista "Charlie Hebdo" u Parizu.
Izrazivši zahvalnost za ovakav vid iskazanog prijateljstva, ambasador Francuske u BiH Claire Bodonyi ocijenila je jučerašnji događaj kao napad na slobodu štampe, izražavanja i kritike.
"To su osnovne vrijednosti u Francuskoj i u brojnim zemljama, a poruke simpatije i prijateljstva koje smo dobili, to nam dokazuju", izjavila je Bodonyi i zahvalila vlastima BiH koje su reagovale i pružile podršku njenoj zemlji.
Ona je istakla da Francuska ostaje ujedinjena, da udružuje svoje snage i nastavlja borbu protiv terorizma i ekstremizma.
Bivši ambasador BiH u Francuskoj Slobodan Šoja rekao je novinarima da ga, poslije 16 godina života u toj zemlji, jučerašnji događaj nije iznenadio.
"Francuska je zemlja koja se može ponositi svojim slobodama i kroz cijelu istoriju je prednjačila u tome. To je zemlja u kojoj se sve može kritikovati i zbog toga mislim da nije slučajno što je izabrana kao model za užasni simbolični napad", naveo je Šoja.
On je dodao da je u tokom boravka u Francuskoj pratio odrastanje jedne nove generacije koja "dubinski mrzi svoju zemlju", te da je to, prije svega, vjerski problem.
Šoja je istakao da je jučerašnji teroristički akt napad na cijeli svijet, te izrazio bojazan da je to samo početak novih napada.
"Bojim se da sve ovo što se dešava u Francuskoj i Evropi može da se desi i u BiH. Raduje me da je BiH pokazala da smo protiv ovakvog varvarskog čina", naglasio je Šoja, prenosi Fena.
Profesor Univerziteta u Sarajevu Nerzuk Ćurak nada se da će razvijeni demokratski svijet imati snage da se obračuna sa terorizmom, te da "ne sklizne" u rigidno desničarstvo.
Novinar Zekerijah Smajić smatra da će terorizam i katastrofalne posljedice klimatskih promjena biti obilježje 21. vijeka u kojem živimo.
"Terorizam i ratovi nisu jedina stratišta na kojima nestaju naše kolege. Sloboda medija se ubija i u miru političkim pritiscima, ekonomskim lobijima i drugim spletkaroškim metodama koje pokušavaju da ućutkaju javnu riječ", istakao je Smajić.
Prema njegovim riječima, to je najbolji dokaz da je svijet u dubokoj dekadenciji i da će mediji, kao jedini glas slobode, morala i etike biti na još oštrijoj meti nego do sada.
U jučerašnjem oružanom napadu na kancelarije satiričnog magazina "Charlie Hebdo" u Parizu ubijeno je 10 novinara i dva policajca. Povrijeđeno je 11 ljudi.