Koje su bolesti hipofize i kako ih prepoznati?

Priručnik bolesti
Koje su bolesti hipofize i kako ih prepoznati?
Hipofiza je žlijezda veličine graška smještena u koštanom tkivu (područje nazvano tursko sedlo) na bazi mozga.

Koje su boleti prednjeg režnja hipofize?

Hipofunkcija

Smanjeno lučenje hormona hipofize može biti generalizirano, pa se govori o hipopituitarizmu ili može biti uzrokovano manjkom jednog ili više hormona hipofize.

Hipopituitarizam (slabije aktivna hipofiza) je djelomični ili potpuni gubitak funkcije prednjeg režnja hipofize. Kako hipopituitarizam zahvaća samo funkciju endokrinih žlijezda koje potiču hormone prednjeg dijela hipofize, simptomi su različiti ovisno o tome koji su hormoni hipofize manjkavi. Premda simptomi nekad počinju iznenada i dramatičnom slikom, obično je to postepeno pa dugo vremena mogu ostati neprepoznati. Obično se navodi da prvo dolazi do smanjivanja spolnih hormona, zatim nastaje poremećaj i gubitak hormona rasta, a naposljetku se smanjuju tireotropin (TSH) i adrenokortikotropni hormon (ACTH). Generalizirani nedostatak hormona hipofize mora se dokazati prije nego se bolesnika počne doživotno liječiti hormonskim nadomjescima. Kod odraslih manjak hormona rasta obično ne uzrokuje simptome koji bi bili klinički prepoznatljivi. Manjak TSH-a rezultira razvojem hipotireoze, oslabljenom funkcijom štitne žlijezde, a manjak ACTH-a uzrokuje hipofunkciju nadbubrežne žlijezde, što se očituje umorom, sniženim krvnim tlakom, infekcijama i nepodnošenjem stresa.

Izolirani manjak hormona hipofize obično se otkrije u djetinjstvu ili u mladosti zbog zastoja u rastu ili kašnjenja u spolnom sazrijevanju.

Liječenje

U svakom slučaju potrebna je nadoknada hormona koji se manjkavo izlučuju zbog oslabljene funkcije ciljnih žlijezda, žlijezda pod kontrolom hipofize. Ako se hipopituitarizam pojavio zbog tumora, specifično liječenje je usmjereno prema uklanjanju tumora, hirurškim zahvatom ili suzbijanjem lijekovima (bromokriptin), te također nadoknadi hormona ciljnih žlijezda koje su u hipofunkciji.


Hiperfunkcija

Prekomjerno izlučivanje hormona hipofize naziva se hiperpituitarizam, a najčešći hormoni koji se prekomjerno luče su hormon rasta (HR), prolaktin i ACTH. Povećano lučenje HR-a rezultira pojavom gigantizma i akromegalije, a najčešće je uzrokovano postojanjem žljezdanog tumora odgovarajućih stanica hipofize. Suvišak HR-a može se javiti u bilo koje doba, no najčešće se javlja između 30. i 50. godine života. Ako se prekomjerno izlučivanje javi u djetinjstvu prije potpunog zatvaranja epifiza (dijelova kostiju važnih za rast) nastaje prekomjerni rast. Ako se povećani HR pojavi nakon zatvaranja epifiza, nastaju grube crte lica, te zadebljanja šaka i stopala, što su prvi znaci bolesti a naziva se akromegalija. Javljaju se i drugi simptomi kao što su dlakavost, grublja i tamnija koža, prekomjerno znojenje, te pretjerani rast donje čeljusti (mandibule)- prognatizam.

Liječenje

Ovisi o simptomima, pa se mogu koristiti lijekovi (bromokriptin) ili izvesti hirurški zahvat ili zračenje u bolesnika s tumorom. Potrebno je pacijenta u svakom slučaju držati pod nadzorom.

 

Ne propustite