Bakterijski meningitis: Prepoznajte simptome na vrijeme i izlječite se
Šta je BAKTERIJSKI MENINGITIS?
Meningitis je bolest karakterizirana upalom ovojnica mozga (meninga) i kičemene moždine. Postoji više vrsta meningitisa, a najčešće se dijele na akutni virusni i bakterijski, te subakutni i hronični meningitis (npr. tuberkulozni, kriptokokni, sifilitički,...) koji su blažeg i dužeg tijeka.
Uobičajeni virusni meningitis je blaži i javlja se češće od bakterijskog meningitisa. Zahvaća ljude mlađe od 30 godina, a 70% infekcija javlja se u djece mlađe od 5 godina.
Bakterijski meningitis je izuzetno opasno oboljenje i treba se tretirati kao hitan medicinski slučaj.
Ako se bakterijska infekcija ne liječi, ona može uzrokovati ozbiljna oštećenja mozga, te zaraziti krv (septikemija), dovodeći do smrti.
Uzrok bolesti
Meningitis uzrokuju virusi, bakterije, gljivice i iritativno djelovanje hemijskih supstanci. Najčešći uzrok bakterijskog meningitisa su bakterijske infekcije u ostalim dijelovima tijela koje se putem krvi šire na mozak ili kičmenu moždinu.
Bakterije koje najčešće uzrokuju meningitis su Neisseria meningitidis (meningokok), Streptococcus pneumoniae (pneumokok) i Haemophilus influenzae u djece (sve rjeđe nakon uvođenja vakcinacije).
Pneumokokna bakterija češće napada bebe i malu djecu jer njihovi imuni sistemi još uvijek nisu razvili nikakav imunitet na ovu bakteriju.
Meningokokna bakterija prenosi se putem kihanja, kašljanja, dijeljenja pribora za jelo ili ličnih predmeta kao što su četkica za zube ili cigareta.
Koji su SIMPTOMI?
Simptomi bakterijskog meningitisa obično se javljaju naglo i brzo se pogoršavaju. Ako posumnjate da je u pitanju slučaj bakterijskog meningitisa, odmah zatražite hitnu medicinsku pomoć.
Simptomi uključuju:
- jaku glavobolju
- povišenu tjelesnu temperaturu
- povraćanje
- pospanost
- smetenost
- napade
- nemogućnost tolerisanja jakog svjetla (fotofobija) – ovaj simptom je rjeđi kod male djece, i
- ukočen vrat – ovaj simptom je također rjeđi kod male djece
Često u slučajevima meningitisa, na koži se može javiti ispupčeni crveni osip. Za razliku od drugih tipova osipa, ovaj osip se ne gubi i ne mijenja boju nakon što ga pritisnete staklenom čašom.
Međutim, ovakav osip se ne mora pojaviti u svim slučajevima, te se ne treba pretpostaviti da se dijagnoza meningitisa može isključiti ako osip ne postoji.
Simptomi bakterijskog meningitisa mogu biti drugačiji kod beba i male djece. Mogući simptomi kod ove populacije uključuju:
- mlohavost tijela ili ukočenost sa nekontrolisanim pokretima,
- iritabilnost i odbijanje djeteta da bude držano u naručju,
- neuobičajeno plakanje,
- povraćanje i odbijanje hrane,
- koža postaje blijeda i prošarana,
- gubitak apetita,
- ukočen pogled,
- izrazita pospanost i nepostojanje želje za buđenjem.
Kod nekih beba može se pojaviti oticanje u mekanom dijelu glave (fontanele).
Liječenje
Neophodno je hitno liječenje na odjelu za intenzivnu njegu. Za liječenje infekcije koriste se antibiotici, ovisno o bakteriji uzročniku meningitisa, i to intravenozno, dok se oprema za održavanje na životu i intravenozna tečnost koriste da bi se pomoglo tijelu da se oporavi.
Moguće je administrirati steroide da bi se umanjilo oticanje.
Ako je bakterija također ušla u krv, steroidi mogu umanjiti toksine koji ubijaju zdravo tkivo. Ako je tkivo teško oštećeno, ono umire i postaje gangrenozno. Gangrenozno tkivo neophodno je hirurški odstraniti. U najtežim slučajevima može biti neophodno da se amputira dio tijela, poput ručnog ili nožnog prsta ili cijele noge ili ruke.
Većina ljudi, ako se počnu liječiti dovoljno brzo, mogu se djelomično oporaviti unutar 10 do 14 dana, iako može biti potrebno nekoliko sedmica ili mjeseci prije nego što se u potpunosti oporave.
Ukoliko se meningitis ne liječi ili se bolest zakomplicira može uzrokovati:
- gubitak sluha
- oštećenje mozga
- gubitak vida
- gluhoću
- padavicu
- slabost udova.
Prevencija
Postoji određen broj vakcina koje mogu spriječiti većinu slučajeva virusnog i bakterijskog meningitisa. One uključuju:
- MMR vakcinu (protiv ospica, zaušnjaka i rubele),
- vakcinu protiv meningitisa C, i
- DTaP/IPV/Hib vakcinu, koja pruža zaštitu od bakterije Haemophilus influenzae tip b, difterije, velikog kašlja, tetanusa i dječije paralize.
U nekim zemljama, ove vakcine su dio standardnog programa vakcinacije u djetinjstvu. Ako niste sigurni koje vakcine vaše dijete treba primiti, te da li ih je na vrijeme primilo, obratite se pedijatru.