CIA OBJAVILA: Ovo su tri najveće prijetnje svijetu u 2016. godini
Direktor CIA-e James Clapper predstavio je izvještaj ove organizacije u kojem se navodi koje su tri najveće prijetnje po svjetski mir i sigurnost.
U ovom izvještaju upozorava se da je napad Islamske države na tlu SAD-a neizbježan, da Sjeverna Koreja ima sposobnost da proizvede do 100 nuklearnih bombi i i da ruski i kineski hakeri mogu ući u informacijske mreže, kao i da su to zapravo već i počeli raditi.
Ako je suditi po podacima CIA, ovo su najveće prijetnje u svijetu tokom 2016. godine:
1 - Islamska država
Clapper je Kongresu ISIL opisao kao 'nadmoćnu terorističku prijetnju', odlučnu militantnu skupinu koja bi mogla rukovoditi i inspirisati napade na velik broj ciljeva širom svijeta.
Jedan od direktora CIA-e, general pukovnik Vincent Stewart, upozorio je kako će ISIL u 2016. vjerojatno provesti još napada u Evropi te da je vrlo vjerojatno kako će pokušati napade i na američkom tlu.
"Utvrđeno je da su u ISIL-u odlučni u namjeri da prevladavaju 'logističke izazove' potrebne za takav napad", kazao je Stewart te dodao kako će lideri ISIL-a biti pojačano uključeni u 'režiranje', a ne samo poticati 'usamljene' napadače.
Clapper je utvrdio kako su nasilni ekstremisti aktivni u 40 zemalja te da danas imaju više sigurnih utočišta nego ikad u historiji. ISIL i njegovih 8 ogranaka, kako su naveli, infiltrirali su se diljem svijeta ponajviše zahvaljujući izbjegličkom egzodusu, ubacujući svoje operativce među migrante.
Kao da sve to već nije bilo dovoljno loše, al-Qaida i njene podružnice će ove godine također ojačati, posebice jemenski ogranak na Arapskom poluotoku te sirijski Džabhat al-Nusra.
2 - Cyber špijunaža
Svijet je već svjedočio brojnim primjerima kakvu su štetu u stanju učiniti hakeri, bilo da su u pitanju povjerljive vojne ili državne tajne ili pak rušenja produkcijske kompanije u Hollywoodu.
Clapper je rekao kako je cyber špijunaža i dalje jedna od najvećih opsanosti za vlade širom svijeta i upozorio da će i ISIL razviti slične sposobnosti. Ruski i kineski hakeri su ciljali informacijske sisteme koje kontroliše američka vlada i industrija. Ugrožene su vojne mreže, lanci nabave i važne informacijske strukture, a mnogi su bili predmetom hakerskih napada.
Clapper je rekao kako Peking selektivno koristi hakerske napade protiv ciljeva za koje vjeruju da je prijetnja stabilnosti Kine i legitimitetu njezina režima, da je Pjongjang 'vjerovatno i dalje sposoban pokrenuti ometajuće i destruktivne cyber napade kako bi te podržao svoje političke ciljeve te da Moskva 'zauzima sve istaknutiji cyber stav' i spremnost za ciljanje kritičnih infrastruktura i obavljanje špijunskih operacija.
'Mogli bismo se naći u novom Hladnom ratu', kazao je Clapper.
3 - Nuklearna Sjeverna Koreja
Ovih dana Sjeverna Koreja je ponovno pokrenula plutonijski reaktor u Jongbjonu na granici s Kinom, postrojenje u kojem nije zapažena aktivnost još od njegova zatvaranja 2007. godine.
Stručnjaci za nuklearno oružje vjeruju kako Pjongjang ima sposobnost da do 2020. godine ima između 20 i 100 nuklearnih bombi. Clapper je Senat izvijestio kako reaktor sada radi dovoljno dugo da nadoknadi plutonijum. 'U pitanju su sedmice ili mjeseci', kazao je.
Sjeverna Koreja lansirala je u nedjelju raketu dugog dometa koja na sebi nosi satelit za promatranje Zemlje. Lansiranje je uslijedilo vrlo brzo nakon što su 6. januara navodno proveli uspješno testiranje hidrogenske bombe, prenosi dnevnik.hr.