Sve što morate znati o zloglasnom Zika virusu: 10 najčešćih pitanja i odgovora o novoj prijetnji

Zdrav život
Sve što morate znati o zloglasnom Zika virusu: 10 najčešćih pitanja i odgovora o novoj prijetnji
Zika virus je proteklih dana glavna tema svih svjetskih medija. Virus se zasad proširio na čak 30 svjetskih zemalja, što predstavlja veliku prijetnju globalnom zdravlju.

Zika virus je proteklih dana glavna tema svih svjetskih medija. Virus se zasad proširio na čak 30 svjetskih zemalja, što predstavlja veliku prijetnju globalnom zdravlju.

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je objašnjenja i preporuke, a Nationalgeographic.rs donosi popis najčešćih pitanja i odgovora kako bismo bolje razumjeli o kakvoj opasnosti se radi.

1) GDJE JE ZASTUPLJEN?

Zika virus je dijagnosticiran u tropskim predjelima u kojima žive velike populacije komaraca, najviše u Africi, Sjevernoj i Južnoj Americi, na jugu Azije i zapadnom Pacifiku.

Virus je otkriven 1947. godine. Međutim, tek 2007. godine zabilježeno je prvo širenje zaraze, a od 2013. godine dogodilo se više takvih slučajeva u pomenutim dijelovima svijeta.

2) KAKO SE PRENOSI?

Virus prenosi zaražen komarac Aedes aegypti, a riječ je o istoj vrsti koja prenosi denga („kostolomnu“) groznicu, čikungunja i žutu groznicu.

3) KOJI SU SIMPTOMI?

Prvi simptomi pojavljuju se svega nekoliko dana nakon ugriza komarca, a većina zaraženih pada u blagu groznicu i dobija osip. Takođe se mogu javiti konjuktivitis, bol u zglobovima i mišićima i umor, a simptomi obično traju od dva do sedam dana.

4) KOJE SU POTENCIJALNE KOMPLIKACIJE?

O mogućim posljedicama ove bolesti malo se zna, budući da epidemije nisu zabilježene prije 2007. godine. 

Međutim, tokom epidemije u Francuskoj Polineziji 2013. i 2014. godine, koja se „poklopila“ s epidemijom denga groznice, uočen je veći broj slučajeva Gijen-Bareovog sindroma.

Zanimljivo je i da je Gijen-Bareov sindrom češće dijagnostikovan i u Brazilu 2015. godine – baš tokom prve epidemije zika virusa u ovoj zemlji.

Prošle godine, stručnjaci su u Brazilu primijetili i povišen broj djece rođene s mikrocefalijom tokom ove epidemije, pa se i ova veza trenutno ispituje.

5) TREBA LI TRUDNICE DA BUDU ZABRINUTE?

Ministarstva zdravlja virusom pogođenih zemalja preporučili su  ženama da planiranu trudnoću odgode za 6-8 mjeseci, dok se u El Salvadoru ženama preporučuje da pričekaju do 2018. godine.

Osim toga, WHO je izdao upozorenje trudnicama da ne putuju u Južnu i Sjevernu Ameriku.

6) KAKO SE ZIKA VIRUS LIJEČI?

Još uvijek ne postoji lijek, niti vakcina namijenjena isključivo tretiranju ovog zdravstvenog problema, prema toma ukoliko uočite pogoršanje simptoma, posjeta ljekaru radi konsultovanja o daljim mjerama je obavezna.

7) KAKO SE DIJAGNOSTIKUJE?

U većini slučajeva se uzima u obzir činjenica o tome je li pacijent nedavno bio u kontaktu s komarcem ili putovao u dio svijeta u kojem je do sad dijagnostikovan ovaj virus, a potom se, ukoliko postoji sumnja da je u pitanju zika, uzima uzorak krvi i u laboratorijskim uslovima utvrđuje prisustvo virusa u krvi.

8) KAKO SE ZAŠTITITI?

Najbolji način da se zaštitimo jeste da izbjegavamo komarce, savjetuje Svetska zdravstvena organizacija. 

Osim toga, mogući metodi su upotreba sredstva za zaštitu od insekata, nošenje odjeće svjetlijih boja koja prekriva što više tijela, upotreba fizičkih barijera, spavanje po mrežama protiv komaraca.

WHO napominje da je veoma važno da se ukloni prazne, čiste i prekrivaju kofe, saksije i bilo šta slično u čemu se drži voda jer su idealna mjesta za razmnožavanje komaraca.

9) TREBA LI IZBJEGAVATI PUTOVANJE U DIJELOVE SVIJETA U KOJIMA SE OBIČNO DIJAGNOSTIKUJE ZIKA VIRUS?

Savjet WHO jeste da nacionalne vlade objave preporuke vezane za zdravlje i putovanja zasnovane na procjenama faktora rizika, ali i da putnici obave neophodno istraživanje o svim bolestima koje su povezane sa komarcima i da poduzmu mjere zaštite.

10) ŠTA WHO (SVJETSKA ZDRAVSTVENA ORGANIZACIJA) RADI?

WHO sarađuje sa ministarstvima zdravlja kako bi poboljšala laboratorije i omogućila im da prepoznaju virus, pruža preporuke za liječenje i kontrolišu zaražene pacijente i podržava praćenje i izvještavanje o širenju virusa i pojavi komplikacija.

Osim toga, ova organizacija pomaže u istraživanju potencijalne veze između mikrocefalije i zika virusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne propustite