Prsten koji je teško prekinuti: Kadrovska rodbinska veza u Ministarstvu rada i socijalne politike FBiH

Bosna i Hercegovina
Prsten koji je teško prekinuti: Kadrovska rodbinska veza u Ministarstvu rada i socijalne politike FBiH
adrovska križaljka koju je Bekan napravio je prsten koji je, mnogi kažu, teško prekinuti. Sve je uvezano.

Trošili su novac poreskih obveznika. Gradili fabrike kojih nema. Zapošljavali su samo svoje. U Upravne odbore imenovali ponovno svoje. Zloupotrijebljavali institucije i socijalne kategorije stanovništva. Zovu se Bekanova mreža.

Dugogodišnji sekretar Ministarstva rada i socijalne politike Federacije BiH Fehim Bekan jači je od institucija sistema.

Kadrovska križaljka koju je Bekan napravio je prsten koji je, mnogi kažu, teško prekinuti. Sve je uvezano. 

Krenut ćemo od rodbine. Kćerka brata Fehima Bekana Indira Dujmović je referentica u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike. Sestrinu kćerku Zarifu Stovrag također je zaposlio kod sebe u Ministarstvo. Svoju kćerku Elmu Kamerić smjestio je u Nadzorni odbor zavoda Drin. Ona istovremeno radi u Federalnom zavodu za zapošljavanje. U zavodu Pazarić zaposlio je Elvisa Bekana, sina svog brata. A u Dom Hum smjesto je bratičnu Samiru Zeba. Pokćerku Alsu Čedić zaposlio je u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. U istom fondu je i Selma Bekan, udata za Bekana bratića, a tu je i rodica Mensura Vreto.

Bekan kaže da ih poznaje, ali tvrdi da nema nikakve veze s njihovim zaposlenjem.

"Taj čovjek je sam sebi platio doktorat i to u oblasti koja se ni na koji način ne može dovesti u vezu s radom Fonda. On je mašinski inžinjer. U ostale stvari se ne bih upuštao, o njima sam obavijestio nadležne. Fehim Bekan je sve to vrijeme bio predsjednik Upravnog odbora", kaže Ahmed Baljić, direktor Fonda za rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom FBiH.

Baš u tom periodu su nenamjenski isisavana ogromna sredstva iz Fonda prema određenim firmama. Jedna je posebno favorizirana - firma „DES“.

"To je firma za zapošljavanje osoba s invaliditetom, radionica. Ne znam ko je na čelu te firme, prema njoj je otišlo više od milion maraka", kaže Baljić.

Kada bi Sektor nadzora utvrdio neregularnosti vezano za dodjelu sredstava, svjedoči Vinko Jerinič, bivši v.d. sektora, onda bi Bekan naredio da na Upravni odbor dođe pozitivan izvještaj. Evo dokaza: „U vezi vašeg akta izvještaj Komisije za potvrđivanje nadzora nenamjenskog utroška sredstava, potrebno je isti popuniti s usporednim podacima da potvrdite da su sredstva utrošena za namjene kako su odobrena projektom.“

Direktor Baljić alarmirao je nadležne institucije, ali Bekanovi ljudi u Fondu pobrinili su se da zametnu mnoge tragove. "Nisam bio u mogućnosti da izvršim primopredaju u punom kapacitetu, jer evidentno je da mnoge stvari iz arhive nedostaju", kaže Baljić.

U Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba Bakovići kod Fojnice, u Upravni odbor Bekan je postavio Enesa Bećirbašića, nekadašnjeg zamjenika ministra obrane BiH, mada nije jasno na osnovu kojih referenci je penzionisani vojnik Bećirbašić mogao biti postavljen na tu poziciju.

Godinama desna ruka Fehima Bekana u Ministarstvu je Džana Kilić. Nakon godina činjenja nezakonitih radnji, konačno su prošle godine uposlenici Ministarstva smogli hrabrosti i podnijeli krivičnu prijavu protiv Džane Klić i Fehima Bekana, ali i protiv tadašnjeg ministra Mandilovića.

Džana Kilić je, napisali su u krivičnoj prijavi uposlenici Ministarstva, s Fehimom Bekanom otuđila službeni pečat Ministarstva, koji je Bekan nezakonito i samovoljno upotrebljavao, te je sebi i drugim njemu odanim državnim službenicima nezakonito omogućio da uživaju prava koja im ne pripadaju i tako oštetio budžet za 200.000 KM. "To su izmišljotine", tvrdi Bekan.

Zadatak Džane Kilić godinama je bio da zameće trag svim neregularnostima. Nadzirala je i sve konkurse milionske vrijednosti, a uvijek je bila i član istih. Tako je osim visoke plaće samo zadnje četiri godine od komisija i Nadzornog odbora inkasirala minimalno 30-35 hiljada maraka.

Da bi bez problema realizovao sve naplate koje idu preko Ministarstva, Bekan je morao imati svog čovjeka i u Federalnom ministarstvu finasija - Peru Ivoševića, pomoćnika ministra finansija, za kojeg Bekan kaže da mu je prijatelj.

Benjamin Mešak, također je Bekanov miljenik, koji nije imao uslove niti za jedno radno mjesto, ali uz blagoslov Bekana bio je na poziciji v.d. pomoćnika ministra - nepostojeća dužnost - i dobijao plaću po koeficijentu koji imaju i "regularni" pomoćnici.

Među osobama od najvećeg Bekanovog povjerenja svakako je Dobrica Jonjić, dugogodišnji pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike.

Bekan je s Jonićem stari znanac. Još od 2006. godine Jonić je na pozicij predsjednika uprave Zavoda u Pazariću i niko nije nikada postavio pitanje sukoba interesa. Upravlja Zavodom čiji bi rad, kao pomoćnik ministra, trebao kontrolisati. No, umjesto da kontroliše on je zaposlio i sina, a u Upravni odbor smjestio glavnog revizora za pitanje boraca Omera Bašića. Jonjić je godinama dobro skrivao i pazio da na vidjelo ne izađe krininal koji je rađen u ovom zavodu. Još 2009. radili smo priču o problemima u zavodu Pazarić o Bekanovom kriminalu. Javno smo objavili detalje, no ni taj slučaj, nažalost do danas nije dobio sudski epilog.

Ništa bolje nije ni u Zavodu za vaspitanje muške dijece i omladine Hum u Sarajevu, koji vodi također Bekanov čovjek Dževad Šuško. O njegovim "stolarskim rabotama", krađama hrane od dijece iz Zavoda koju je nosio svojim psima, o izrabljivanju štićenika mediji su naveliko pisali. Umjesto procesuiranja direktora Šuška otkaz su dobili oni koji su kriminal prijavili.

"Kao prijavitelji korupcije suočili smo se s mnogim nepodobnostima koje prate takve postupke ljudi. U ovom društvu iza prijavitelja korupcije ne stoji, manje-više, niko", kaže Elmedin Kafedzić.

"Ironično je da čovjek koji je potkradao Zavod godinama za nagradu dobije još jedan četvreogodišnji mandat, a mi smo dobili otkaz i već dvije godine smo na sudu", dodaje Amar Čizimić.

U te dvije godine još nisu pristupili ni davanju iskaza. Tražili su zaštitu i od ministra, ali ih je u Ministarstvu presreo Fehim Bekan. "Pominjao je sud i tužilaštvo, rekao je - nemojte se igrati, kupio sam pola tužilaca i sudija, i rekao nam je neka nam Allah pomogne", kaže Hadžo Buran.

Za prikrivanje brojnih neregularnosti u zavodu Hum zaduzena je kažu Samira Zeba - bratična od Fehima Bekana.

"Trenutno obnaša funkcije koje su zakonski nespojive - ona je u Nadzornom odboru, ona je šefica računovodstva, ona je predsjednica Vijeća zaposlenika i rodica Fehima Bekana, a to je najbitnije", dodaje Buran.

Bekan je iz godine u godinu povećavao broj svojih ljudi, osoba koje je zadužio svojim uslugama. Prijatelj je postao i s predsjednikom Saveza osoba s invaliditetom Zijadom Arapčić, koji se hvali da iz njega stoji oko 80.000 invalida s kojim, kako kaže može blokirati bilo koju instituciju.

Pomogao je Bekan i Arapčiću da od Vlade Federacije BiH iz budžeta izvuče pola miliona maraka za fantomsku fabriku urinara i urinarnih kesa. Bilo je to još 2007. godine. Danas nema ni fabrike, a ni para. "Uplatili smo gospodinu Zaueru, firmi s kojom smo napravili ugovor, 150.000 eura, pa posije još 50.000 eura", kaže Arapčić.

"U pitanju su velike hajke i gluposti, što se mene tiče. Ja sam 15 godina sekretar i šta god da se desi... ja sam. A nisam ja, imaju pomoćnici, imaju šefovi grupa", kaže Bekan.

Fehim Bekan rođen je u Foči. Tokom rata, dok su drugi ratovali, on je imao direktorsku poziciju Distribucijsko-logističkog centra u Sarajevu. Prve afere pronevjere novca u našoj zemlji vežu se za njegovo ime, a nikada nije procesuiran. Bekana ima puno oko nas. Prepoznajmo ih i dignimo glas.

 

Ne propustite