USAID: Šokantni primjeri javnih nabavki, kampanja "Mi plaćamo cijenu" i u Banjoj Luci
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) dovodi i u Banju Luku putujuću izložbu "Mi plaćamo cijenu: izložba šokantnih javnih nabavki u BiH" u okviru kampanje kojom javno predstavlja netransparentnosti i gubitke u javnim nabavkama te istovremeno podržava lokalne organizacije što se bore za transparentnost ovih nabavki.
Direktor USAID-a Peter Duffy među prvima će posjetiti izložbu u Banjoj Luci najavljenu za danas.
Izložba koja se prikazuje u devet gradova BiH predstavlja izbor najnečuvenijih primjera iz prakse u BiH koji pokazuju kako su netransparentni procesi nabavke napuhali cijene plaćene za zajednička dobra ili usluge, saopćio je USAID.
Nakon izuzetne posjećenosti u Sarajevu, Mostaru i Tuzli, ovaj svojevrsni 'muzej šokantnih primjera javnih nabavki' boravit će u Banjoj Luci do 7. februara. Građani će moći vidjeti selekciju najnevjerovatnijih primjeraka stvari nabavljenih u netransparentnim javnim nabavkama.
Svi izloženi predmeti baziraju se na zvaničnim vladinim izvještajima, uključujući i revizorske nalaze, navedeno je u saopćenju.
Prema istraživanju nevladine asocijacije Tender, prošle godine je tek 25 posto javnih nabavki u BiH provedeno u otvorenim i transparentnim procedurama, što znači da je enormnih 75 posto ugovora o javnim nabavkama dogovoreno iza zatvorenih vrata.
Cilj kampanje "Mi plaćamo cijenu" je ohrabriti građane u zahtjevima za promjene u procesu javnih nabavki, naročito sad kad njihovi izabrani zastupnici u državnom parlamentu razmatraju usvajanje 18 izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama.
Izmjene i dopune su, u cilju unapređenja Zakona, kreirale lokalne organizacije: ACCOUNT Network, Tender, Transparency International, Fond otvoreno društvo i Udruženje poslodavaca u BiH, navedeno je u saopćenju USAID-a.