Objavljeno pismo: Nacistički zločinac molio za milost izraelskog predsjednika

Svijet
Objavljeno pismo: Nacistički zločinac molio za milost izraelskog predsjednika
Nacistički ratni zločinac Adolf Eichmann je molio za život u pismu upućenom izraelskom predsjedniku dva dana prije pogubljenja, piše u novoobjavljenom dokumentu

Nacistički ratni zločinac Adolf Eichmann je molio za život u pismu upućenom izraelskom predsjedniku dva dana prije pogubljenja, piše u novoobjavljenom dokumentu. Eichmann u pismu tvrdi da je bio “primoran” da služi kao instrument moćnijim liderima koji su ‘snosili pravu odgovornost za Holokaust’.

Pismo na njemačkom jeziku tadašnjem predsjedniku Yitshaku Ben-Zviju, datirano na 29. maj 1962., je objavljeno da se poklopi sa Danom sjećanja na Holokaust i 55. Godišnjicu suđenja u Jerusalemu, prenosi The Independent.

eichamann-pismo

Eichmann je nadgledao koncentraciju miliona istočnoevropskih Jevreja u getima i njihov transport iz drugih dijelova Evrope u logore.
Ali u svom pismu, kao i na suđenju, insistirao je da ne snosi odgovornost. “Prezirem ove zločine kao najveće užase koji su počinjeni protiv Jevreja i smatram ispravnim da se inicijatori dovedu pred sud”, napisao je.

“Uprkos tome, potrebno je povući crtu između odgovornih lidera i ljudi kao što ja sam, primoranih da služe kao instrument u rukama lidera. Ja nisam bio odgovorni lider i kao takav ne osjećam se krivim”, dodao je. Eichmanna su oteli agenti Izraelske bezbjedonosne službe u Argentini 1960., gdje je živio pod tajnim imenom kao bjegunac.

adolf-eichmann

Eichmann je tvrdio da nije bio dovoljno visokog ranga da bi se smatrao “progoniteljem u progonima Jevreja” i da je pogrešno gledati ga kao “pokretajuću, revnosnu silu” u ovom maniru. 

Čak je tvrdio da je aplicirao za transfer kada je posvjedočio užasima koji su se vršili na Jevrejima.

“Također je netačno da nikada nisam bio pod uticajem ljudskih emocija. Pod impresijama neopisivih užasa kojima sam svjedočio, odmah sam predao zahtjeva za transfer”, napisao je. Eichmann je dodao da bi mu se trebalo odati priznanje za “pomoć tokom policijske istrage koji su do tada bili nepoznati kako bi se ustanovila neporecivu istinu”.

Eichmannova porodica, Emil Eichmann, Irmgard Molnar, Otto Eichmann, Frederick Eichmann and Robert Eichmann, je također uputila molbe tadašnjem predsjedniku Izraela.

“Poznavajući prirodu našeg brate, njegovo obrazovanje i poziciju naše porodice, možemo reći da sigurnošću da se impulsi našeg brata ne kose sa etičkim principima društvenog reda”, napisali su. “Zbog obaveze prema svojoj zakletvi kao oficir, osjećao se obaveznim da prati pravila i regulacija koje je država tada nametnula i primorala ga u situacije s kojima se bilo nemoguće suočiti.”

“Nijedan momenat milosti nije dati onima koji su pretrpjeli Eichmannovo zlo”, izjavio je Reuven Rivlin, predsjednik Izraela. 

Eichmann je obješen 31. maja 1962., a potom kremiran. On ostaje jedina osoba koja je pogubljena odlukom suda u jevrejskoj državi.

Ne propustite