Tužilac iščitava presretene telefonske razgovore Radončića, Dautbašića i Šahmanove

Bosna i Hercegovina
Tužilac iščitava presretene telefonske razgovore Radončića, Dautbašića i Šahmanove
U Sudu BiH u toku je ročište povom prijedloga Tužilaštva BiH za određivanje jednomjesečnog pritvora Fahrudinu Radončiću, javlja Anadolu Agency (AA).

U Sudu BiH u toku je ročište povom prijedloga Tužilaštva BiH za određivanje jednomjesečnog pritvora Fahrudinu Radončiću, javlja Anadolu Agency (AA).

Tužilac Božo Mihajlović izjavio je kako pritvor predlaže zbog postojanja sumnje da je Radončić počinio krivično djelo ometanje istrage. Također, Tužilaštvo BiH Radončića tereti za udruživanje radi činjenja krivičnog djela i obećavanja nezakonite nagrade ili koristi.

Radončićev glavni branilac Dragan Barbarić na početku ročišta od sutkinje Tatjane Kostović zatražio je izuzeće postupajućeg tužitelja Mihajlovića. Razlog tome je, kako je rekao, "konflikt i neprimjerene riječi" tokom jučerašnjeg svjedočenja Radončića u Tužilaštvu BiH.

Sutkinja je rekla kako je riječ o hitnom postpuku te da o izuzeću odlučuje samo glavni tužilac.

U nastavku ročišta Mihajlović je iščitavao presretene telefonske razgovore Radončića, Bakira Dautbašića i Bilsene Šahman u kojima, kako tvrdi, postoji osnovana sumnja da su navedeni radili na ometanju istrage zastrašujući Azru Sarić, svjedokinju u sudskom procesu koji se vodi u Prištini protiv Nasera Keljmendija. 

Materijal koji tužilač iščitava sastoji se od 120 stranica zbog čega je sutkinja zatražila "skraćivanje". Mihajlović je istakao kako je neophodno pročitati sve telefonske razgovore.

Fahrudin Radončić, lider Saveza za budućnost BiH (SBB BiH) i član Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, uhapšen je u ponedjeljak 25. januara. Njega su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili na području Hadžića zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo ometanje rada pravosuđa.

On je nakon kriminalističke obrade predat na dalje postupanje Tužilaštvu BiH. SIPA je također na dan hapšenja Radončića izvršila pretres tri objekta koja koristi Radončić.

U akciji "Lutka 2" ranije su, 11. januara ove godine, uhapšeni dugodišnji sekreta Ministarstva sigurnosti BiH Bakir Dautbašić i njegova partnerica Bilsena Šahman zbog navodnog pokušaja utjecaja na Azru Sarić, bivšu djevojku ubijenog Ramiza Delalića, koja je trebala biti svjedok na suđenju Naseru Keljmendiju kojem se sudi u Prištini.

Tužilac Božo Mihajlović je pred sutkinjom Suda BiH Tatjanom Kosović izjavio da su Dautbašić i Šahmanova u decembru 2015. godine zastrašivali Azru Sarić.

Prema njegovim riječima, Šahmanova se sastala sa Azrom Sarić od koje je zatražila da tokom svjedočenja "zaštiti njihovog šefa Radončića" na svjedočenju u "slučaju Keljmendi". Kada je Sarić to odbila, Šahmanova joj je zaprijetila riječima "Znaš li koliko je Keljmendi opasan, poslat će nekoga odozdo da te odradi za 5.000 maraka'”, rekao je Mihajlović. Prema njegovim riječima, Sarić je Tužilaštvu BiH izjavila da ne smije svjedočiti u predmetu Nasera Keljmendija zbog prijetnji i zastrašivanja.

Advokatica Šahmanove Vasvija Vidović rekla je da ometanje rada pravosuđa vrijedi u slučaju kad je riječ o postupku koji se vodi u BiH, a ne na Kosovu, kao što je to slučaj u ovom predmetu. Kako je tada rekla, Sarić je prva kontaktirala Dautbašića i Šahmanovu tražeći od njih da spriječe pisanje o njoj u listu "Dnevni avaz". Nakon ovog ročišta Sud BiH odredio je Dautbašiću i Šahmanovoj jednomjesečni pritvor.

Na prvom ročištu Radončiću u Sudu BiH trenutno je polusatna pauza nakon čega slijedi dalje iščitavanje presretenih telefonskih razgovora, javlja Anadolu Agency (AA).

Ne propustite