Najnoviji vid borbe: Špricaju otrov po palestinskim njivama u Gazi
Herbicidi kojima Izrael šprica njive, mogli bi biti prava opasnost za stanovništvo, kažu nadležni.
7. januara, nisko leteći agrikulturalni avion je herbicidima pošpricao palestinske njive, uništivši preko 162 hektara usjeva na granici s Izraelom.
"Koncentracija herbicida je bila jako visoka, te će ostati u zemlji i pronaći svoj put do podzemnih voda, što predstavlja ogromnu opasnost za stanovništvo", ističe za "Al Jazeeru" Anwar Abu Assi, koji radi u hemijskoj laboratoriji u Ministarstvu za poljoprivredu.
Špricana zona pripada izraelskoj jednostrano nametnutoj i slabo iscrtanoj zoni ili bolje rečeno zoni koju svi izbjegavaju. Zona, koja zauzima oko 17% cijele teritorije pojasa Gaze i trećinu poljoprivrednog zemljišta, ima najplodniju i najbolju zemlju.
Yousef Shahin, 40, je već imao dovoljno problema da održi svoju zemlji i plodove, a prošle sedmice je izraelska vojska uništila i spremnik za vodu koji je koristio on, ali i druge farme iz al-Faraheen sredine u istočnom dijelu Khan Younis. Spremnik je Shahina i njegove komšije koštao 15.000 dolara, a pomoć od vlade nije dobio.
"Sami ne možemo popraviti spremnik. Nemamo tekuću vodu, mislim da smo izgubili sve za ovu sezonu."
S Pojasom koji je ponegdje širok tek 5 kilometara, tih nekoliko stotina metara su od velike važnosti za snabdijevanje hranom. Tokom nekoliko mjeseci izraelski vojnici su ubili najmanje 16 Palestinaca koji su ušli u tu zonu. Farmeri su također prijavili da su jedva dolazili do svojih posjeda: "Morali smo rizikovati svoj život kako bi imali te usjeve, a sada je sav naš trud uzaludan."
Samo Shahin je izgubio sav posijani špinat, grašak, grah i razne druge začine. Svi oni se žale na štetu koja je nastala nakon špricanja, a vjetar je čak ove toksine odnio i dalje. Farmeri se plaše i da bi ovo moglo negativno utjecati i na zemlju.
Abu Assi objašnjava kako svaki herbicid ili pesticid ima određeni sigurnosni period koji se mora uvažiti prije nego se posade nove biljke, on se također plaši da bi ova zemlja mogla biti nepogodna za poljoprivredu i opasna za zdravlje ljudi. Kao razlog zašto su ovo uradili, izraelska vojska navodi sigurnosne mjere.
Tokom rata između Izraela i Gaze u 2014. godini, šteta i gubici u poljoprivredi iznose preko 550 miliona dolara! Preko 14.000 hektara zemljišta je uništeno, hiljade hektara usjeva je izgubljeno jer farmeri više nisu bili u mogućnosti da dođu do svojih posjeda.
Prije nekoliko dana izraelskom bombom uništena je glavna palestinska poljoprivredna eksperimentalna postaja, šteta se procjenjuje na preko 300.000 dolara. Uništena je zgrada, laboratorije, vozila i generatori električne energije. Postaja je radila na novim sjemenkama koje bi mogli koristit lokalni farmeri. Ovo nije prvi put da je bombardovana ova zgrada, ali izraelci insistiraju na tome da ona ostane beskorisna i prestane sa radom, te sabotiraju svaki pokušaj Plaestine da postigne bilo kakav nivo nezavisnosti.
Shaher al-Rifi, radnik u postaji kaže da 70% zgrade nije u funkciji, te da će tako i ostati zbog izraelskih restrikcija. Problemi kojima se agrikultura u Gazi suočava se ne smanjuju, jer sva istraživanja svakodnevno prekidaju i nestanci struje koji ponekad traju i do 12 sati. Farmerima je potrebna struja kako bi mogli pumpati vodu, a troškovi za gorivo su još jedan faktor koji otežava ekonomsko stanje i ranjivost.