Tri istrage pokrenute o tragičnom testiranju francuskog lijeka
Francuske vlasti pokrenule su danas tri istrage u istraživačkoj laboratoriji u Renu na sjeverozapadu Fracuske u vezi testiranja lijeka tokom kojeg je jedna osoba doživjela moždanu smrt, dok se još tri suočavaju sa potencijalno neizlječivim oštećenjem mozga.
Pravosudna policija sprovela je juče prve pretrage u laboratoriji "Biotrial" koja je izvela testiranje za potrebe portugalske farmaceutske kompanije "Bial", prenosi AFP.
Istragu su danas pokrenuli i predstavnici francuskog Generalnog inspektorata za socijalna pitanja (IGAS) i Nacionalna agencija za bezbjednost lijekova (ANSM).
Istrage imaju za cilj da utvrde da li je tragedija uzrokovana greškom u postupku testiranja ili je u pitanju testirana supstanca, novi lijek koji je bio namjenjen za otklanjanje poremećaja raspoloženja kao što je anksioznost.
Ukupno 90 dobrovoljaca - zdravih muškaraca starosti između 28 i 48 godina - primilo je eksperimentalni lek u prvoj fazi testiranja, nakon čega su šestorica prebačena u bolnicu.
Pjer-Žil Edan, načelnik odjeljenja za neurologiju u bolnici u Renu gdje su dobrovoljci prebačeni, izjavio je juče da je jedan od njih doživio moždanu smrt, dok je kod trojice ustanovljen "hendikep koji bi mogao biti neizlječiv", a jedan dobrovoljac ima neurološke probleme.
Šesti dobrovoljac nema negativne simptome, ali je pod nazdorom.
Bolnica ĆU u Renu gdje je šest dobrovoljaca na liječenju danas je saopštila da su oni u stabilnom stanju te da su kontaktirani i svi ostali dobrovoljci koji su bili podvrgnuti testiranju.
Direktor laboratorije "Biotral" Fransoa Posel rekao je danas da taj institut sarađuje sa istražiteljima i da predstavnici portugalske kompanije takođe učestvuju u istrazi.
Portugalska kompanija "Bial" juče je saopštila da je slijedila "najbolju međunarodnu praksu" u razvijanju lijeka.
Francuska Nacionalna agencija za bezbjednost lijekova potvrdila je da je riječ o najgorem incidentu koji se do sada u toj zemlji dogodio u vezi sa testiranjem lijekova.
Svake godine hiljade doborovoljaca učestvuju u kliničkim testiranjima lijekova, a eksperti ukazuju da su tragični rezultati rijetki.
Međutim, incident u Renu izazvao je zabrinutost zbog takvih eksperimenata.
Univerzitetski profesor u tom gradu koji je učestvovao u takvim testiranjima rekao je za AFP da to ne bi ponovo učinio.
"To više neću raditi, a i drugima ću savjetovati da to ne rade", rekao je 33-godišnji profesor, priznavši da ga je privukla mogućnost lake zarade te da je zbog toga učestvovao u 15-ak testiranja "Biotriala" od 2005. godine.