Demiri: ''Bošnjaci na Kosovu žele svoju općinu!''

Region
Demiri: ''Bošnjaci na Kosovu žele svoju općinu!''
Već dvadesetak godina od kosovskih vlasti Bošnjaci na Kosovu traže formiranje općine sa etničkom bošnjačkom većinom, u južnoj prizrenskoj regiji. Od izbora do izbora im se daju pusta obećanja, a izgledi da se formira općina Rečane jugoistočno od Prizrena još uvijek su blijedi.

Već dvadesetak godina od kosovskih vlasti Bošnjaci na Kosovu traže formiranje općine sa etničkom bošnjačkom većinom, u južnoj prizrenskoj regiji. Od izbora do izbora im se daju pusta obećanja, a izgledi da se formira općina Rečane jugoistočno od Prizrena još uvijek su blijedi.

Ministar bez portfelja u Vladi Kosova Rasim Demiri izjavio je da je 2014. godina prošla uzaludno zbog političke krize prije i poslije izbora.

U intervjuu za Radio Kosovo 2, program na bosanskom jeziku, on je kazao da jedno od glavnih pitanja za kojima su bošnjački poslanici težili pitanje decentralizacije Prizrena, odnosno formiranje općine Rečane, nije uspješno riješeno i pored brojnih obećanja tadašnjeg premijera, Hashima Thaçija.

-"On je čak i građanima obećavao da će Rečane postane općina i da će se ta odluka izglasati na zadnjoj sjednici vlade. Nažalost, to se nije desilo. Uslijedili su izbori. Mislim da smo koliko toliko tada bili došli do dogovora, ali u praksi se ništa nije dogodilo. Nadam se da ćemo to pitanje riješiti u 2015-oj", kazao je Demiri.

Demiri je rekao da su se svojevremeno uoči formiranja kosovskih institucija održavali redovni sastanci sa liderima albanskih partija i da je zahtjev bošnjačkih poslanika uvijek bio da bošnjačka zajednica dobije ministarsko mjesto u novoj vladi. 

-"U pitanju su bila dva ministarstva, Ministarstvo javne uprave i mjesto ministra bez portfelja, ili kako oni nazivaju državno ministarstvo. Rekli su nam da se mi dogovorimo sa turskom etničkom zajednicom oko toga ili da to bude po sistemu rotacije. Međutim, nakon konsultacija sa stručnim ljudima, odlučili smo da bi za bošnjačku zajednicu bilo bolje ministarstvo bez portfelja, jer na taj način možemo uraditi više za našu zajednicu'', dodao je Demiri.

Kaže da sada jesu bez zvaničnog resora, ali su prethodno zatražili da se bošnjački ministar bavi s nekoliko resora u sužbi nerspske, manjinske zajednice.

-''Pregovori su u toku i dalje. Predstoji usvajanje zakona o budžetu za 2015. godinu i nastojat ćemo da imamo realan budžet koji će zadovoljiti bar minimalno potrebe nevećinske zajednice. Mi planiramo da djelujemo u oblastima infrastrukture, obrazovanja, kulture, zdravstva i drugog", kazao je Demiri.

Nesložnost bošnjačkih predstavnika i političkih partija na Kosovu omogućava Turcima, Goranima i drugim zajednicama da tu situaciju iskoriste i izbore se za svoja prava, a nerijetko na štetu Bošnjaka.

Shodno tome, mnogi Bošnjaci iz Prizrena, Peći, Dragaša, Istoka, ali Mitrovice na sjeveru Kosova napuštaju svoje krajeve i odlaze u Novi Pazar, Sarajevo ili zemlje Evropske unije.

-"Naš prioritet u novoj godini će biti sve ono što smo obećali našim biračima. Maksimalno ćemo se truditi da ispunimo naša obećanja. Nova godina bit će puna izazova, ali s obzirom da smo sada jači, imamo ministarstvo, tri poslanika u Parlamentu, potpredsjednika Skupštine i nekoliko zamjenika ministra, mislim da ćemo iskoristiti tu snagu i bar djelimično napraviti boljitak za bošnjačku zajednicu, te zaustaviti emigracije", kategoričan je ministar.

Bošnjaci, inače, čine treću najbrojniju etničku zajednicu na Kosovu (1.6% od ukupnog broja stanovnika). Na posljednjem popisu stanovništva 2011. godine popisana su 27.533 Bošnjaka, a još dvostruko toliko kosovskih Bošnjaka živi u dijaspori.

U Prizrenu živi oko 16.900 Bošnjaka i čine oko 10% stanovništva. Bosanski je, pored albanskog, ali i nekih drugih jezika manjina, u zvaničnoj upotrebi u općinama Prizren, Peć, Istok i Dragaš.

Bošnjaci na Kosovu imaju svoje emisije na Radio-televiziji Kosova, te nekoliko internet portala. Dana 28. septembra tradicionalno se obilježava Dan Bošnjaka na Kosovu i u Makedoniji.

Ne propustite