Rusija ponavlja "čečenski scenarij" u Siriji: U 100 dana ubijeno hiljadu civila

Svijet
Rusija ponavlja "čečenski scenarij" u Siriji: U 100 dana ubijeno hiljadu civila
Zračni napadi ruskih aviona na sirijske gradove u kojima svakodnevno život gube brojni civili uveliko podsjećaju na taktiku koju je Rusija koristila tokom sukoba u Čečeniji krajem 90-ih godina, piše Anadolu Agency (AA).

Zračni napadi ruskih aviona na sirijske gradove u kojima svakodnevno život gube brojni civili uveliko podsjećaju na taktiku koju je Rusija koristila tokom sukoba u Čečeniji krajem 90-ih godina, piše Anadolu Agency (AA).

Rusija je počela izvoditi zračne napade u Siriji 30. septembra, uz objašnjenje kako želi pomoći savezniku, sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu, te poraziti terorističku organizaciju ISIS i druge oružane grupe, ali ustrajno i odlučno opovrgava tvrdnje da gađa civile, navodeći kako pazi na to da ne bombardira stambene četvrti.

Ipak, podaci pokazuju da je tokom ruskih napada na sirijske gradove ponajviše stradalo sirijskih civila, te da je napadnut samo ograničen broj položaja ISIS-a. Meta ruskih napada vrlo često su sirijski Turkmeni.

Prema podacima Organizacije za ljudska prava u Siriji (SNHR), do kojih je došao novinar AA, tokom ruskih napada u posljednjih 100 dana poginulo je hiljadu civila, odnosno dnevno je u prosjeku život izgubilo 10 civila.

Glasnogovornik generalnog sekretara Ujedinjenih naroda (UN) Stephane Dujarric ranije je izjavio da je posljedicama ruskih napada samo iz Halepa, Hame i Idliba u periodu od petog do 30. oktobra pošle godine iseljeno 123.842 sirijska građanina.

Čečenija je 1991. godine proglasila nezavisnost nakon raspada Sovjetskog saveza, no Rusija kao nasljednica SSSR-a to nije željela prihvatiti, zbog čega je došlo do Prvog čečenskog rata koji je trajao od decembra 1994. do augusta 1996. godine. Rusi nisu uspjeli ostvariti kontrolu nad Čečenijom te je potpisano primirje.

Rusija se kasnije ipak nije mogla pomiriti sa nezavisnošću Čečenije, te 1999. dolazi do okupacije. Rusija je ovaj put krenula sa zračnim napadima na glavni grad Grozni, a samo u periodu od mjesec dana izvedeno je 1.700 zračnih napada.

Tokom zračnih napada korištene su kasetne bombe, a tokom šest mjeseci napada poginule su na stotine civila, a oko 100 hiljada je napustilo svoje domove.

Rusija je tada koristila takozvanu taktiku "razređivanja civila", odnosno psihičkog i fizičkog pritiska na civile kako bu prestali pomagati lokalnim borcima. No, kada ni to nije uspjevalo, lokalno stanovništvo prisiljavano je da napusti svoje domove i tako je podrška čečenskim vojnicima prekinuta. Rusija je tako od kompletne čečenske teritorije pravila ratište.

Ova taktika Rusije u Čečeniji krajem 90-ih godina itekako podsjeća na današnje zračne napade na sirijske gradove Hamu, Homs, Halep, Istočnu Gutu te na regiju Turkmendag.

Glavne mete ruskih aviona u napadima na sirijske gradove su bolnice, škole, pekare i vjerski objekti, objekti koji su od javne koristi za stanovništvo.

Rusija na ovaj način želi oslabiti podršku lokalnog stanovništva opozicionim grupama te kompletnu teritoriju zemlje pretvoriti u ratište. Na taj način će pomoći snagama Assadogovog režima da budu u prednosti u odnosu na opozicione grupe, koje ratuju neorganizovano. 

Ne propustite