CIK i SIPA potvrdili: Pritvoreni Dautbašić može biti ministar
Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine potvrdila je da Bakir Dautbašić, sekretar Ministarstva sigurnosti koji je uhapšen prije nekoliko dana pod sumnjom na ometanje pravosuđa i pokušaj utjecaja na svjedoke, ispunjava uvjete za imenovanje na dužnosti ministra, odnosno zamjenika u Vijeću ministara BiH.
Dautbašić se, uprkos hapšenju i činjenici da se nalazi u jednomjesečnom pritvoru, može kandidirati za visoku državnu dužnost, konkretno na poziciju ministra saobraćaja i komunikacija.
Glasnogovornica CIK-a Maksida Pirić potvrdila je kako je, nakon razmatranja zahtjeva za provjeru Dautbašićeve kandidature koji je dostavio predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, utvrđeno kako je "on [Dautbašić] prošao provjere".
Pojasnila je kako je u ovom slučaju jedina uloga CIK-a potvrditi je li kandidat za ministarsku dužnost registrirani birač, je li mu izrečena kakva zabrana kandidiranja i je li posao, odnosno dužnost koju trenutno obnaša u eventualnoj koliziji s kandidaturom.
"S obzirom da za Dautbašića nema takvih prepreka, on može biti ministar", rekla je Pirić.
I SIPA provjerava zakonitost nominacije
Zakonitost nominacije Dautbašića provjerava i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), policijska agencija čiji su ga pripadnici, zajedno s Bilsenom Šahman, i uhapsili po nalogu Suda BiH.
Ipak, zadaća SIPA-e je samo provjeriti je li Dautbašić pri popunjavanju upitnika o svom statusu i imovinskom stanju dao tačne podatke. Iz te su policijske agencije naveli kako određivanje pritvora, a ni istraga zakonski nisu prepreka kako bi neko dobio saglasnost SIPA-e da postane izabrani dužnosnik.
I Zvizdić je ranije također izjavio kako u kandidaturi Dautbašića ne vidi ništa sporno. "Niko nije kriv dok mu se to ne dokaže na sudu", kazao je Zvizdić.
Dautbašića je, kao stranačkog kandidata, za ministra predložio Fahrudin Radončić, predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB), koji je u koaliciji sa Strankom demokratske akcije (SDA).
Dautbašić je uhapšen pod sumnjom na ometanje pravosuđa i pokušaj utjecaja na svjedoka u slučaju Nasera Kelmendija, optuženog za organizirani kriminal i ubistvo, a kojega se povezuje s Radončićem.
U međuvremenu je SBB javno pozvao pravosuđe BiH da ne popušta pod pritiscima određenih, kako su ih nazvali, "tužilačko-porodičnih centara", pa su se zajednički oglasili Sud i Tužilaštvo BiH.
Navode kako "neće dozvoliti da nezadovoljni pojedinci, koristeći moćna medijska sredstva, dovode u pitanje njihov nezavisan rad".
"Potpuno je neprimjereno da političke stranke na ovako otvoren način rade pritisak na rad pravosudnih institucija i predvode medijski linč državnih tužilaca i sudija", spominje se, među ostalim, u saopćenju.