Fratini: Srbija i dalje ima vodeću ulogu u regionu
Bivši potpredsjednik Evropske komisije i ministar spoljnih poslova Italije Franko Fratini ocjenjuje da Srbija i dalje ima vodeću ulogu u regionu.
On dodaje da je u interesu Evrope da jača i podržava premijera Srbije Aleksandra Vučića, koji, kako ističe, ima "izuzetno dobru reputaciju i u Evropskoj uniji i na Zapadu".
Fratini isključuje bilo kakvu promjenu u odnosu prema Srbiji i njenim vlastima u članicama Unije, koja je, podsjeća, prije mjesec dana odlučila da formalno otvori pristupne pregovore sa Srbijom.
Srbija se, kako je ocijenio za Tanjug, ponaša u skladu sa svojom vodećom ulogom u regionu - reforme se sprovode, ekonomski rezultati su na kraju 2015. godine bili bolji od očekivanih, bezbjednost se poboljšava, a postupci i reakcije tokom ljetnošnjeg priliva izbjeglica bili su inspirisani principima zaštite granica, uz solidarnost prema brojnim očajnim ljudima, među kojima su bili žene i deca.
"Mislim da su odluke koje su u Beogradu donijeli vlada i premijer Vučić pokazali da se Srbija više ponaša kao evropska zemlje nego niz članica EU", ocijenio je Fratini.
Povodom špekulacija u Srbiji da Zapad pokušava da oslabi Vučića, Fratini je primjetio da to generalno ne bi nikud odvelo ni Zapad, ni Evropu.
"Tačno je da je bilo špekulacija u medijima da Zapad pokušava da oslabi uticaj i popularnost premijera Vučića. Ali, kad bi te špekulacije bile tačne, to generalno ne bi nikuda odvelo Evropu i Zapad. Naprotiv, u interesu Evrope je da jača i podržava premijera Srbije, koji bi, na primjer, mogao da ima veoma značajnu ulogu mosta sa Ruskom Federacijom," rekao je Fratini.
Prema njegovim rečima, Vučić je bio potpuno u pravu kada je odbacio bilo kakav predloženi izbor između evrpskog puta i istorijskih odnosa Srbije sa Ruskom Federacijom.
"U današnjem svijetu, kome je veoma potrebna posvećenost Rusije globalnoj i regionalnoj bezbjednosti, treba da računamo na one kao što je Vučić koji mogu da otvoreno i iskreno razgovaraju sa Moskvom zadržavajući istovremeno evropsku perspektivu. To je bila pozicija Italije dok sam je bio ministar spoljnih poslova i još uvijek je tako," istakao je Fratini.
Na pitanje kako vidi poziciju Srbije koja je okružena članicama NATO, s obzirom na opredjeljenost Begrada za evropske integracije, s jedne i bliske odnose sa Moskvom, s druge strane, Fratini je reko da Srbija "prirodno ima istaknutu ulogu u regionu", a da ne postoji alternativa integraciji u EU i dobrim odnosima sa Rusijom.
On se nada da će se i zahvaljujući stalnim naporima vlade i premijera Srbije Evropska unija uskoro vratiti punoj saradnji i strateškim odnosima sa Rusijom, koji su, kako je ocijenio, od obostrane dobrobiti i za Rusiju i za EU.
Fratini, u kontekstu ocjene da je srpski premijer zadržao odličnu reputaciju na Zapadu i u EU podsjeća na Vučićeve sastanke na visokom nivou u SAD i Bijeloj kući, kao i sa svim liderima zemalja članica i inistitucija EU.
"Samo da podsjetim na značajne posjete Vučića Rimu, Berlinu i mnogo puta Briselu, kao i nedavnu, veoma značajnu posjetu kancelarke Merkel Beogradu," rekao je Fratini.
Prema njegovim rečima, Vučić je otvorio i saradnju bez presedana sa globalnim akterima poput Kine (istorijski samitu sa kineskim liderima u Beogradu) i ključnim arapskim državama u Zalivu.
U njegovom viđenju, situacija u regionu sa institucionalnog stanovišta je stabilna, a zajednička perspektiva ulaska u EU još uvek djeluje kao magnet i donosi više stabilnosti i daje dodatni impuls reformama.
Politički odnosi među zemljama u regionu mogu i treba da se poboljšaju, budući da tragedije i ratni zločini iz prošlosti još uvek imaju utjecaj na situaciju, "kao što smo vidjeli prilikom neprihvatljivog pokušaja napada na premijera Srbije na komemoraciji žrtvama u Srebrenici", ocijenio je Fratini.
Na pitanje da li Zapad ima interes da se više oslanja i više pomaže nekim zemljama u regionu nego drugima, Fratini, koji je danas predsjednik Italijanskog društva za međunarodne organizacije je rekao da je u interesu Zapada da približi sve zemlje u regionu Evropskoj porodici.
"Međutim, očigledno je da Zapad može imati veći interes da podrži prvo one zemlje, poput Srbije, koje imaju ulogu stubova regionalne stabilnosti, ne zanemarujući pri tom druge," rekao je on.
Programi pomoći koje je pokrenula EU moraju se ticati svih balkanskih zemlja, a geopolitički i strateški interes je da se usredsrede na inicijative koje mogu donijeti dobrobit regionu kao cjelini - ocijenio je Fratini, navodeći kao primjer energiju, infrastrukturu, transport i pomorske puteve.
Po njegovom mišljenju, lideri u regionu se mjere sposobnošću da pokrenu ambiciozne planove reformi i da sprovedu reforme koje su pokrenute.
U nekim državama je napredak u tom smislu malo teži zbog podjela i unutrašnjih slabosti, kao na primjer u BIH.
"U drugim slučajevima, kao na primjer u Srbiji i Crnoj Gori, i unutrašnje reforme i pregovori sa EU već daju rezultate.To zavisi od snažnog demokratski izabranog političkog rukovodstva," zaključio je Fratini.
(Tanjug)