Prodanović: Stav SNSD-a će biti da se lokalni izbori u BiH 2016. trebaju održati
Stav Saveza nezavisnisnih socijaldemokrata (SNSD) na predstojećoj sjednici Interresorne radne grupe za pripremu izmjena i dopuna Izbornog zakona Bosne i Hercegovine bit će da se lokalni izbori 2016. godine u Bosni i Hercegovini trebaju održati, potvrdio je za Anadolu Agency (AA) Lazar Prodanović, član Interresorne radne grupe i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
"Vidjet ćemo kakav će konačan stav biti za ovo na narednoj sjednici Interresorne radne grupe za pripremu prijedloga izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH. Iako je tražen široki konsenzus o pitanjima prolongiranja ili održavanja lokalnih izbora na skraćeni mandat od dvije godine, mi smatramo da su prethodni rezultati prijevremenih lokalnih izbora u nekim od opština u Republici Srpskoj, kao i ukupno stanje nestabilnosti funkcionisanja nekih lokalnih skupština dovoljan argument za održavanje izbora. To bi dalo dopinos stabilizaciji ove situacije, jer bi održavanje sadašnjeg stanja u naredne dvije godine značajno destabilizovalo rad lokalnih skupština u narednom periodu i otežalo rad lokalnih samouprava", naglasio je Prodanović.
On je negirao da je stav predstavnika iz RS-a o potrebi održavanja lokalnih izbora u BiH 2016. godine kontramjera zbog neusvajanja njihovog prijedloga o povećanju izbornog praga.
"Smatramo da bi bilo značajno da se povećao izborni prag sa tri na pet posto za sve nivoe vlasti u BiH. Iako sadašnji prag od tri posto nema uticaja na način izbora poslanika u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, a neznatan je i uticaj na Predstavnički dom Parlamenta FBiH i Narodnu skupštinu RS-a. Ostalo je, a za što se pokazao interes da se poveća izborni prag za kantonalne skupštine. Vidjet ćemo kako će biti konačan stav za to", ocijenio je Prodanović.
Podcrtao je kako je motiv da se lokalni izbori održe zasnovan na tome da sadašnje parlamentarne većine nisu na nivou BiH "nisu ispunile očekivanja i da je pozicija SNSD-a povoljnija u smislu izbornog rezultata za lokalne izbore ove godine nego kako je to bilo na općim 2014. godine".
Prodanović je ocijenio da bi bilo značajno da se riješi pitanje implementacije presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o Statusu Grada Mostara.
"Cilj bi nam bio da svi predstavnici Srba povratnika u Grad Mostar udruženi u koaliciju kroz političke partije ili na neki drugi način ostvare mjesta u Gradskom vijeću Grada Mostara", naglasio je Prodanović.
Kada su u pitanju drugi segmenti koji će biti predmet rasprave u okviru priprema izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH na Interresornoj radnoj grupi Prodanović je naveo da će se vidjeti kako će oni biti predloženi u narednom periodu.
"Ostalo je pitanje kandidacijskih lista, poboljšanje rada biračkih odbora i mislim da bi bilo značajno stvoriti pretpostavku da se eliminišu svi načini zloupotrebe u biračkim odborima nakon završetka glasanja, poslije 19 sati", rekao je Prodanović.
Član Interresorne radne grupe za pripremu izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH naglasio je kako su predstavnici iz bh. entiteta RS spremni da se u okviru aktuelnog razmatranja promjene izbornog zakonodavstva tretira i pitanje provedbe presude Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.
"Mi smo spremni da je podržimo u skladu sa principima koji su do sada jasno definisani uključujući i briselski sporazum i stav da se u Predsjedništvo BiH članovi biraju direktno, od toga jedan iz RS-a i dva iz FBiH bez nacionalnih odrednica, te bez mogućnosti da budu izabrana dva predstavnika konstitutivnih naroda i ostalih. Isti princip bi bio primjenjen i u načinu izbora ostalih u Dom naroda Parlamentaren skupštine BiH - jedan iz RS-a na način izbora kako je to do sada rađeno i dva iz FBiH", naglasio je Prodanović.