Kordon na Badnji dan: Albanci se protive dolasku Srba ispred crkve u Đakovici
Ispred crkve "Uspenja presvete Bogorodice" u Đakovici danas se okupio manji broj Albanaca, koji se protive posjeti raseljenih Srba tom gradu i crkvi, a jake snage kosovske policije raspoređene su duž ulica koje vode prema toj bogomolji.
Ispred njih se nalazi kordon kosovskih policajaca u opremi za razbijanje demonstracija.
Takođe, postavljene su i ograde ispred demonstranata.
Pripadnici kosovske policije mogu se vidjeti na svakom ćošku koji vodi prema hramu.
Pedesetak raseljenih Srba trebalo bi iz Dečana, ukoliko to budu omogućile bezbjednosne prilike, da dođu u Đaovicu i ostave u porti hrama badnjak, koji su jutros posijekli.
Događaj je izazvao pažnju i veliki broj novinarskih ekipa koji se nalazi na licu mjesta.
Demonstranti su u jednom trenutku uzvikivali: "Ovo je Đakovica, nema mjesta za Srbe", nazivajući Srbe pogrdnim imenima.
Raseljeni Srbi iz Đakovice prisustvovali su jutros u manastiru Visoki Dečani službi nakon čega su krenuli put rodnog grada iz kojeg su protjerani 1999. godine.
Predsjednik Udruženja Đakovčana Đokica Stanojević izjavio je Tanjugu da je još neizvjesno da li će uspjeti da obiđu crkvu koja se nalazi u Srpskoj ulici u đakovici zbog najavljenog protesta tamošnjih Albanaca koji se protive povratku Srba u grad.
Stanojević je dodao da će ponašanje Albanaca i reakcija policije pokazati da li je đakovica i dalje "zabranjeni grad za Srbe" istakvši da je namjera raseljenih da obilježe veliki hrišćanski praznik u svom rodnom gradu bez namjere da bilo koga provociraju.
Autobus sa raseljenim Srbima iz Đakovice je do Dečana došao u pratnji Kosovske policije, a sa rasljenima je i predsjednik Srpske liste Slavko Simić.
Raseljeni Srbi iz tog grada već dvije godine ne mogu da obiđu manastir i obilježe Božić, jer se tome protive pojedini lokalni Albanci koji su i prošle i pretprošle godine kamenovali autobuse sa raseljenim Srbima.
U Đakovici je nekada bilo oko 12.000 Srba, a danas su preostale samo četiri srpske monahinje.