Snažno nevrijeme pogodilo Francusku: Poginule dvije osobe i pričinjena šteta
Snažno nevrijeme koje je tokom noći pogodilo Francusku nakon dugotrajnog toplinskog vala odnijelo je najmanje dva života, a 53.000 kućanstava ostalo je bez električne energije.
Informacije o posljedicama oluje objavili su francuski mediji i nacionalni operater elektroenergetske mreže, piše Reuters.
Jedna od žrtava je žena koja je poginula u četvrtak navečer u mjestu Saint-Victurnien u centralnom departmanu Haute-Vienne, nakon što se na nju srušilo stablo.
Tornade à St-Etienne
— Mystere Météo (@MystereMeteo) July 16, 2026
©️ Mathis Tosalli pic.twitter.com/6V6WgrJlcf
Na istoku zemlje, u Dolomieuu, pronađeno je tijelo muškarca u radionici uništenoj u požaru. Agencija AFP objavila je da je požar izazvao udar groma.
Operator elektroenergetske mreže Enedis potvrdio je u petak da je bez struje ostalo ukupno 53.000 kućanstava. Najviše problema s opskrbom zabilježeno je u regijama Auvergne-Rhône-Alpes na jugoistoku te Nouvelle-Aquitaine na jugozapadu Francuske
Historic hailstorm in #Ardèche, France: intense storm blankets streets in ice. pic.twitter.com/snDOpiZ0u4
— Meteored (@meteoredcom) July 15, 2026
Državna meteorološka služba Météo-France u petak je ukinula narandžasto upozorenje za grmljavinsko nevrijeme u svim pogođenim departmanima na jugoistoku zemlje.
Služba je prethodno najavila opasnost od krupne tuče i olujnih udara vjetra na području od Centralnog masiva do Alpa.