Zašto se u nedjelju igra samo jedna utakmica Svjetskog prvenstva?

Sport
Zašto se u nedjelju igra samo jedna utakmica Svjetskog prvenstva?

Nakon dvije sedmice gotovo neprekidnog fudbalskog programa, Svjetsko prvenstvo ulazi u novu, znatno mirniju fazu.

Navijači koji su tokom grupnog dijela takmičenja navikli na četiri utakmice dnevno u nedjelju će doživjeti potpunu promjenu, jer se igra samo jedna utakmica.

Razlog za promjenu rasporeda je prelazak iz grupne faze u nokaut-fazu, koja ove godine po prvi put uključuje šesnaestinu finala. Ovo Svjetsko prvenstvo prvo je u historiji na kojem učestvuje 48 reprezentacija, zbog čega je FIFA uvela dodatnu rundu na ispadanje prije dosadašnje osmine finala.

Grupna faza zvanično završava utakmicama grupe J u noći sa subote na nedjelju po evropskom vremenu, nakon čega odmah počinje borba na ispadanje.

Prvu utakmicu šesnaestine finala u nedjelju, 28. juna, odigrat će Kanada i Južna Afrika na stadionu SoFi u Kaliforniji. Igrat će se u terminu od 21 sat po evropskom vremenu. Bit će to jedini meč toga dana i ujedno prva utakmica nokaut-faze u historiji proširenog formata Svjetskog prvenstva.

FIFA je odlučila ostaviti samo jedan susret u nedjelju kako bi se raspored prilagodio novom formatu te kako bi se reprezentacijama osiguralo obavezno vrijeme za putovanja i oporavak. Nakon nedjeljnog meča turnir se nastavlja već u ponedjeljak utakmicom u Houstonu, a zatim se ritam ponovo ubrzava s dvije do tri utakmice dnevno, prenosi Index.hr.

Promjena je posebno izražena nakon izuzetno gustog rasporeda u prve dvije sedmice, kada su se igrale po četiri utakmice dnevno, a sada i po šest, često u kasnim noćnim i ranim jutarnjim satima za evropske navijače.

Nedjelja tako služi kao prelazni dan između dvije faze turnira, označavajući početak utakmica bez prava na pogrešku, ali i pružajući nužan predah većini ekipa.

Ne propustite