Araghchi: Iran i Oman će održati razgovore o upravljanju Hormuškim moreuzom
Iranski ministar spoljnih poslova Abbas Araghchi izjavio je danas da će Iran i Oman održati razgovore "da bi definisali buduće upravljanje i pomorske usluge u Hormuškom moreuzu".
Araghchi je na platformi X naveo da je imao produktivan razgovor sa ministrom spoljnih poslova Omana Badrom Albusaidijem i da su dvije zemlje odlučne da nastave razgovore sa svojim susjedima.
"Ponovo smo naglasili da će Iran i Oman voditi dijalog kako bi definisali buduće upravljanje i pomorske usluge u Hormuškom moreuzu. Odlučni smo u tome i učinićemo to kroz razgovore sa našim susjedima", napisao je Araghchi.
Oman je ranije danas saopštio američkom državnom sekretaru Marcu Rubiju i ministrima spoljnih poslova arapskih zemalja Persijskog zaliva da budući aranžmani za Hormuški moreuz neće uključivati naplatu tranzitnih taksi.
Hormuški moreuz, vitalna ruta kroz koju prolazi oko petine svjetskih zaliha nafte i tečnog prirodnog gasa, je u blokadi otkako su SAD i Izrael 28. februara pokrenuli rat protiv Irana, što je drastično ograničilo komercijalni pomorski saobraćaj i uzdrmalo globalna tržišta.