Sedam minuta haosa: Procurio žestok razgovor Dodika i Izetbegovića s uvredama i optužbama

Vijesti
Sedam minuta haosa: Procurio žestok razgovor Dodika i Izetbegovića s uvredama i optužbama

Političku scenu Bosne i Hercegovine posljednjih dana potresa novi sukob između lidera SDA Bakira Izetbegovića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a dodatnu pažnju javnosti izazvala je objava snimka njihovog telefonskog razgovora.

Sve je počelo nakon Izetbegovićeve izjave da se „Milorad Dodik nekom silom mora riješiti“, što je izazvalo burne reakcije i niz međusobnih optužbi.

Prema objavljenom snimku, razgovor između dvojice političara trajao je oko sedam minuta, a obilježili su ga povišeni tonovi, međusobne optužbe i žestoke rasprave o političkim odnosima u Bosni i Hercegovini.

Dodik je tokom razgovora kritikovao politiku SDA i odnos prema Republici Srpskoj, tvrdeći da Bošnjaci žele nametnuti vlastitu viziju Bosne i Hercegovine. U jednom trenutku iznio je i tvrdnje da postoje planovi za njegovu likvidaciju, što je Izetbegović odlučno odbacio.

„Otkud ti te budalaštine? Ne daj Bože. Ja samo zovem pravosuđe da te zaustavi“, odgovorio je lider SDA.

Kako se razgovor bližio kraju, tonovi nisu postali blaži. Izetbegović je Dodiku poručio da vodi računa o zdravlju i tjelesnoj težini, dok je predsjednik Republike Srpske uzvratio nazivajući svog političkog rivala „korisnim idiotom“.

Objava snimka izazvala je brojne reakcije u javnosti, a politički analitičari ocjenjuju da je riječ o još jednom pokazatelju dubokih podjela i izuzetno napetih odnosa među vodećim političkim akterima u Bosni i Hercegovini.

Ne propustite