Diplomatska ofanziva: Bećirović u Berlinu razgovarao sa šefom njemačke diplomatije

Diplomatska ofanziva: Bećirović u Berlinu razgovarao sa šefom njemačke diplomatije

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović održao je sastanak u Berlinu sa ministrom vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Johannom Wadephulom.

Bećirović je izrazio zahvalnost Njemačkoj na kontinuiranoj i principijelnoj podršci Bosni i Hercegovini, ističući da dvije zemlje razvijaju intenzivnu političku, ekonomsku i sigurnosnu saradnju.

Naglasio je značaj daljeg jačanja odnosa sa Njemačkom, kao jednom od ključnih partnera BiH u Evropi.

Tokom sastanka pozdravio je ulogu Njemačke kao svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma i članice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira.

Bećirović je posebno istakao važnost očuvanja nadležnosti visokog predstavnika u zaštiti Dejtonskog sporazuma i stabilnosti Bosne i Hercegovine.

Govoreći o aktuelnim političkim izazovima, poručio je da mir i stabilnost BiH i regiona ne ugrožavaju međunarodne institucije, već, kako je naveo, separatističke politike rukovodstva entiteta RS.

U razgovoru o evropskim integracijama, Bećirović je naglasio da BiH ostaje čvrsto opredijeljena za članstvo u Evropskoj uniji i NATO savezu.

Istakao je i da je Bosna i Hercegovina od 2023. godine postigla potpunu usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, te izrazio očekivanje da će Njemačka nastaviti snažno podržavati proširenje Evropske unije na Zapadni Balkan.

Na kraju je upozorio i na prisustvo hibridnih prijetnji s kojima se BiH i region suočavaju.

Ne propustite