Preminuo Mahmud Turkić – Kemo, legendarni patriota i specijalac-veteran
Veterani Odred policije BOSNA, Specijalne jedinice MUP RBiH, saopštili su večeras, 25. februara 2026., da je u 84. godini preminuo Mahmud Turkić – Kemo, hrabri specijalac i patriota.
"Ostaće u našim sjećanjima kao hrabri saborac i veliki patriota", poručili su veterani. Ukop će biti obavljen na Gradsko groblje Bare u petak, 27. februara, u 13:30 sati.
Odred policije BOSNA je tokom opsade Sarajeva stekao ogroman ugled, a prvi ratni komandant bio je Dragan Vikić, po kome su pripadnici često nazivani "Vikićevci". Tijekom agresije Odred je izgubio 81 borca, uključujući i istaknute članove poput Ozrenko Mandić, Vinko Šamarlić, Mirsad Fočo i Tufo Dalila.
Za izvanredan doprinos u odbrani Sarajeva, Odredu je 2002. godine dodijeljena Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva. Mahmud Turkić – Kemo ostat će upamćen kao simbol hrabrosti i patriotizma.