EK daje više od 140 miliona eura granta za dionicu Mostar sjever–jug na Vc

Bosna i Hercegovina
EK daje više od 140 miliona eura granta za dionicu Mostar sjever–jug na Vc

Evropska komisija odobrila je grant vrijedan više od 140 miliona eura za projekt izgradnje dionice autoceste Mostar sjever – Mostar jug na Koridoru Vc, čime se jednom od najzahtjevnijih dijelova trase u Hercegovini otvara prostor za ubrzanje realizacije.

Cilj projekta je izgradnja približno 15 kilometara autoceste koja će povezati petlju Mostar sjever i petlju Mostar jug. Planirana je moderna dionica s dva odvojena kolovoza, što bi trebalo osigurati bolji protok saobraćaja i veću sigurnost na ulazu i izlazu iz Mostara, kao i kvalitetniju vezu sa ostatkom Koridora Vc.

Dionica je infrastrukturno posebno zahtjevna, jer se na trasi planira izgradnja pet tunela i više vijadukata, što je i jedan od razloga zbog kojih je riječ o projektu visokih troškova i složene izvedbe. Upravo zato grant sredstva predstavljaju ključnu podršku, jer značajno smanjuju finansijski pritisak na domaće institucije i javna preduzeća koja vode projekat.

Grant Evropske komisije vezan je za širi finansijski paket u kojem se projekt Mostar sjever – Mostar jug sufinansira i kroz ranije ugovoreni zajam Evropske banke za obnovu i razvoj, vrijedan 220 miliona eura. Kombinacija bespovratnih sredstava i povoljnijeg finansiranja treba omogućiti stabilniju dinamiku radova i veću izvjesnost u realizaciji.

Koridor Vc se i dalje posmatra kao jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata u Bosni i Hercegovini, jer povezuje zemlju sa ključnim regionalnim pravcima i ima direktan uticaj na trgovinu, turizam i ukupni ekonomski razvoj. Dionica Mostar sjever – Mostar jug posebno je značajna zbog rasterećenja gradskih saobraćajnica i bržeg kretanja kroz mostarsku regiju.
 
 
 

Ne propustite