Francuski ministar odgovorio Milanoviću zbog Rafalea

Svijet
Francuski ministar odgovorio Milanoviću zbog Rafalea

Francuski ministar odbrane reagovao je na izjave hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića koje su se odnosile na nabavku borbenih aviona Rafale, poručivši da je riječ o projektu koji je od strateškog značaja za Hrvatsku i njene odbrambene kapacitete.

Ministar je istakao da je sporazum o kupovini Rafalea rezultat dugih pregovora i jasne odluke hrvatskih institucija, te da Francuska u potpunosti stoji iza dogovorenih obaveza. Naglasio je da su avioni isporučeni u skladu s planom i da predstavljaju značajan iskorak u modernizaciji hrvatskog ratnog vazduhoplovstva.

Reakcija iz Pariza uslijedila je nakon Milanovićevih kritika u kojima je problematizovao troškove i politički kontekst nabavke francuskih borbenih aviona. Francuski ministar poručio je da se radi o investiciji u sigurnost i interoperabilnost unutar savezništava kojima Hrvatska pripada.

Dodao je i da Rafale važi za jedan od najsavremenijih višenamjenskih borbenih aviona u Evropi, te da njegova upotreba jača i nacionalnu bezbjednost i međunarodnu saradnju. Prema njegovim riječima, Francuska ostaje pouzdan partner Hrvatskoj u oblasti odbrane.

Ova razmjena poruka ponovo je otvorila raspravu o vojnim nabavkama, njihovoj cijeni i političkim implikacijama, ali i o odnosima Zagreba i Pariza u okviru šire evropske bezbjednosne politike.

Ne propustite