Pismo Ratka Mladića iz 1995. : Oko 100 Srba je ubijeno oko Srebrenice

Bosna i Hercegovina
Pismo Ratka Mladića iz 1995. : Oko 100 Srba je ubijeno oko Srebrenice
Američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) nedavno je objavila dio dokumenata iz 1995. godine vezanih za rat u BiH i genocid u Srebrenici.

Američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) nedavno je objavila dio dokumenata iz 1995. godine vezanih za rat u BiH i genocid u Srebrenici. Posebno se ističe jedno pismo koje je Ratko Mladić 10. jula 1995. godine, dan prije pada Srebrenice, poslao komadantu UNPROFOR-a u Sarajevu generalu Rupertu Smithu.  

Mladić u pismi objašnjava zašto je vojska RS-a pokrenula ofanzivu na Srebrenicu i navodi da su "muslimanske snage ubile 100 i ranile preko 200 Srba", što se kosi sa propagandom koja se čuje i danas, nastalom prije genocida u Srebrenici u cilju "opravdavanja" tog masivnog zločina. Mladić je ovim putem odgovorio na pismo koje je od Smitha dobio dan ranije,te govori da "Srebrenica nije demilitarizirana u duhu dogovora iz 19. aprila i 8. maja 1995. godine".  

pismo

"Muslimani nisu predali oružje, mine i eksplozive UNPROFOR-u. Iskoristili su posebni status specijalne zone i prisustvo Vaših snaga za pripremu i izvršavanje terorističkih i drugih borbenih aktivnosti protiv srpskog stanovništva na teritoriji Republike Srpske", napisao je Mladić, nakon čega je govorio o broju ubijenih Srba. "Spalili su mnoga srpska sela duž granice zone i počinili odvratne zločine protiv civila. Posljednjih dana započeli su i širu vojnu operaciju kako bi se povezali sa enklavom Žepa i spalili su sela Višnjica i Banja Lučica, ubivši njihove stanovnike. U ovim odvratnim zločinima ni pripadnici UNPROFOR-a nisu pošteđeni", napisao je Mladić. 

Dalje navodi da su "navedeni zločini" isprovocirali napad vojske RS-a na Srebrenicu. "Naše akcije nisu uperene protiv civila i članova UNPROFOR-a u Srebrenici", pisao je Mladić. Samo nekoliko dana kasnije počela su prva pogubljenja dječaka i muškaraca, ali i žena, djece i starijih, u Srebrenici.

Podsjećanja radi, prema podacima Odjeljenja za istraživanje rata, ratnih zločina i obradu dokumentacije od početka do kraja rata u BiH (1992-1995) godine na teritoriji opština Zvornik, Srebrenica, Bratunac, Vlasenica sa opštinom Milići, Kalesija sa opštinom Osmaci i Šekovići pogunulo je  2.385 Srba. Od ovog broja, 2.385 su bili vojnici, dok je 387 civila, dok je status nepoznat za 24 soobe. Također, od 1993. do 1995. godine, odnosno u periodu kada je Srebrenica proglašena "demilitarilizovanom zonom", u okolini tog grada ubijeno je 114 civila.  Ratko Mladić trenutno se nalazi u Hagu gdje mu se sudi za ratne zločine počinjene u toku proteklog rata, a jedna od tačaka optužnice je i genocid u Srebrenici.  

A. UZUNOVIĆ

Ne propustite