Prva genetski modifikovana ovca u Indiji napunila godinu dana
Prva genetski modifikovana ovca u Indiji, nazvana Tarmim, nedavno je napunila godinu dana i, prema navodima istraživača, razvija se dobro.
Ovca je rođena 16. decembra prošle godine u indijskom dijelu Kašmira i smještena je u ograđenom prostoru na Poljoprivrednom univerzitetu Šer-e-Kašmir u Srinagaru, zajedno sa svojom genetski neuređenom sestrom bliznakinjom, prenosi BBC.
India's first gene-edited sheep just turned one. How's it doing? https://t.co/vjJ4qodNAc
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 27, 2025
Istraživači su koristili CRISPR tehnologiju za genetsko uređivanje, kojom je izmijenjen gen miostatina, poznat po tome što ograničava rast mišića.
Embrioni su nekoliko dana držani u laboratorijskim uslovima, a zatim prebačeni u hraniteljsku ovcu, nakon čega je trudnoća nastavljena prirodnim putem.
Prema riječima istraživača, cilj eksperimenta bio je povećanje mišićne mase ovaca, što je i postignuto.
Nakon godinu dana, Tarmim pokazuje normalne fiziološke i biohemijske parametre, dok je rast mišićne mase oko 10 odsto veći u poređenju sa blizancem ove jedinke.
Eksperimenti se nastavljaju kako bi se procijenili zdravlje i dugoročno preživljavanje životinje, a projekat je podnesen vladi radi dobijanja finansijske podrške.
Naučnici ocjenjuju da bi ova tehnologija mogla da doprinese održivoj proizvodnji ovčetine u Kašmiru, gdje godišnja potrošnja premašuje domaću proizvodnju, prenosi Tanjug.
Oni navode da bi genetsko uređivanje moglo značajno da poveća tjelesnu težinu ovaca i da omogući veću proizvodnju mesa uz manji broj životinja, uz uslov dobijanja regulatornih odobrenja.
CRISPR tehnologija, otkrivena 2012. godine i nagrađena Nobelovom nagradom 2020, već se koristi širom svijeta u istraživanju rasta, otpornosti na bolesti i plodnosti kod životinja, kao i u medicini.