Poljska povlači potez kakav Europa nije vidjela decenijama: Ponovno aktivira zabranjeno oružje
Državna tvrtka Belma, koja već proizvodi druge vrste mina za poljsku vojsku, objavila je da bi u sklopu projekta „Istočni štit“ Poljska mogla biti opremljena milionima mina kako bi zaštitila oko 800 kilometara dugu istočnu granicu, piše Večernji.hr
Poljska će ponovo proizvoditi protupješačke mine, prvi put nakon Hladnog rata, te ih planira rasporediti duž granice prema Rusiji i Bjelorusiji, a dio bi mogao završiti i u Ukrajini, potvrdio je zamjenik ministra odbrane Paweł Zalewski za Reuters. Time se Varšava pridružuje rastućem regionalnom zaokretu — gotovo sve evropske zemlje koje graniče s Rusijom, osim Norveške, najavile su izlazak iz Ottawske konvencije, međunarodnog sporazuma koji zabranjuje upotrebu i proizvodnju protupješačkih mina.
„Zainteresirani smo za velike količine i to što je prije moguće“, rekao je Zalewski za Reuters, dodavši da će mine biti dio obrambenog projekta „Istočni štit“, čiji je cilj dodatno učvršćivanje granice s Bjelorusijom i ruskom enklavom Kalinjingrad. Na pitanje može li proizvodnja početi već sljedeće godine, nakon dovršetka formalnog izlaska iz Ottawske konvencije, Zalewski je odgovorio: „To bih jako volio. Imamo takve potrebe.“
Iako je Poljska još u kolovozu započela postupak povlačenja iz konvencije i ranije spominjala moguću ponovnu proizvodnju mina, ovo je prva službena potvrda iz Varšave da je odluka konačna, navodi Reuters. Prema podacima Landmine and Cluster Munitions Monitor, Poljska je sredinom 1980-ih prestala proizvoditi i izvoziti takvo oružje.
Belma je objavila da bi u sklopu „Istočnog štita“ Poljska mogla biti opremljena milionima mina za zaštitu oko 800 km istočne granice. „Pripremamo se za potražnju od pet do šest miliona mina svih vrsta“, rekao je direktor Belme Jarosław Zakrzewski za Reuters, dodavši da bi kompanija već sljedeće godine mogla proizvesti do 1,2 miliona mina, iako službena narudžba ministarstva odbrane još nije stigla.
Zalewski je istakao da će domaće potrebe imati prioritet, ali da je Ukrajina apsolutni sigurnosni prioritet, jer se, kako je rekao, „evropska i poljska sigurnosna linija nalazi na rusko-ukrajinskom bojištu“. Prema informacijama Belme, interes za kupnju protupješačkih mina iskazale su i druge članice NATO-a koje graniče s Rusijom, uključujući baltičke države, navodi Reuters.
Litva i Finska ranije su najavile da očekuju pokretanje proizvodnje protupješačkih mina sljedeće godine, dok Latvija i Estonija zasad ostavljaju tu mogućnost otvorenom. Poljsko ministarstvo vanjskih poslova navodi da bi proizvodnja u Poljskoj mogla početi 20. februara 2026., nakon isteka šestimjesečnog roka povlačenja iz konvencije. Ukrajina je također najavila izlazak iz Ottawske konvencije, tvrdeći da joj je to nužno za učinkovitiju obranu od Rusije, koja sporazum nikada nije potpisala. Obje strane međusobno se optužuju za upotrebu protupješačkih mina tokom rata, podsjeća Reuters.