Davutoglu: Puno članstvo u Evropskoj uniji važan cilj Turske

Svijet
Davutoglu: Puno članstvo u Evropskoj uniji važan cilj Turske
Turski premijer Ahmet Davutoglu smatra da međunarodna zajednica mora reagirati kako bi Rusija okončala napade na opoziciju i civile u Siriji ili bi u protivnom haos u Siriji mogao trajati godinama.

Turski premijer Ahmet Davutoglu smatra da međunarodna zajednica mora reagirati kako bi Rusija okončala napade na opoziciju i civile u Siriji ili bi u protivnom haos u Siriji mogao trajati godinama.

Pod naslovom „Nova Turska na putu“, premijer Davutoglu je komentirao aktuelnu situaciju u zemlji i regionu, te najavio osnovne smjernice aktivnosti 64. Vlade Republike Turske.

Podsjetivši da su 1. novembra u Turskoj uspješno održane parlamentarne izbore, a zatim formiran novi saziv parlamenta i izabrana nova vlada, Davutoglu se još jednom zahvalio biračima što su nakon 13 godina uspješnog rada ponovo povjerenje dali Stranci pravde i razvoja (AK Parti), te dodao da je veliki odziv birača i proces formiranja parlamenta bio uspješno položeni ispit turske demokracije i primjer za cijeli svijet.

„Novi saziv Vijeća ministara je sa radom počeo nakon izglasavanja povjerenja u parlamentu 30. novembra. Očekuje nas naporan rad i imamo velike ciljeve“, kazao je Davutoglu.

- Neophodna promjena Ustava Turske -

Ističući kako će vlada nastaviti provoditi sve neophodne strukturalne i druge reforme u zemlji, Davutoglu je kazao da je novi ustav jedan od najvažnijih zadataka.

„Turska više ne može podnositi sramotu vođenja ustavom koji je ostavština iz doba državnih udara. Ovaj ustav je bio plod svijesti koja je uništavala žile političkog, ekonomskog i kulturnog bića nacije. Ovaj ustav je ogromna sramota za nas i našu demokraciju. U proteklih 13 godina smo izmijenili brojne detalje ustava, ali ne može se više odgađati detaljna ustavna reforma“, rekao je Davutoglu.

Najavivši da će turska vlada u predstojećem mandatu raditi na zaštiti prava i sloboda svih njenih građana i blagostanju svih kategorija društva, Davutoglu je istakao da u reformskim procesima i projektima očekuje podršku i pomoć svih političkih i društvenih i građanskih subjekata.

Podsjetivši da je vlada već objavila reformske mjere koje uključuju podsticaje i subvencije studentima, mladim poduzetnicima, zanatlijama, poljoprivrednicima i drugim kategorijama društva, Davutoglu je poručio da je formirana i komisija koja je zadužena da prati i redovno izvještava javnost o implementaciji svih najavljenih mjera s ciljem poboljšanja ekonomske i socijalne slike u zemlji.

“Otvoreni smo za svaku konstruktivnu kritiku i prijedloge. Želimo da sve poteze povlačimo u dogovoru sa drugim partijama. Ovo je iskren poziv svim političkim subjektima i već smo zatražili razgovore sa liderima Republikanske narodne partije (CHP) i Nacionalnog narodng pokreta (MHP)".

Davutoglu je kazao kako je nova vlada već pokazala izuzetnu odlučnost i marljiv rad, te dodao da to pokazuju i posljednji statistički pokazatelji koji ukazuju da se sa trendom rasta od 4 posto u posljednjem kvartalu godine Turska nalazi u redu zemalja sa najbrže rastućim ekonomijama.

„Želim ukazati na još jedan značajan statistički podatak. U novembru ove godine otvoreno je za 11,35 posto više kompanija od istog mjeseca prošle godine, a broj zatvorenih kompanija u istom razdoblju je manjen za 23,82 posto“, dodao je Davutoglu.

Turski premijer Davutoglu nadalje rekao je da turska vlada nije dozvolila da se u zemlji izazove haos u periodu političke krize od juna do novembra i da su kadrovi vladajuće AK Partije činili pravi izbor ne dozvolivši da država i narod budu žrtve političke i ekonomske destabilizacije, kao niti terorizma i populizma.

Podsjetio je da je nedavno u Briselu nakon 11 godina pauze održan i prvi samit lidera Evropske unije i Turske, te da su i na tom integracijskom putu učinjeni veliki pomaci. Davutoglu je kazao da će 2016. za Tursku i njen narod biti mnogo bolja od godine na izmaku.

„Puno članstvo u Evropskoj uniji je naš važan cilj i odlučni smo da ubrzamo proces tranzicije. Naš pravosudni sistem ćemo revidirati u skladu sa evropskim i međunarodnim normama i kriterijima. Pomno ćemo realizirati nacionalni plan priključenja EU, uključujući i važno pitanje ukidanja viznih režima“, ističe Davutoglu.

On je naveo da je na samitu lidera Turske i EU postignut veliki uspjeh i za sirijske izbjeglice u smislu da je EU preuzela obavezu da finansijski i na druge načine pomogne u zbrinjavanju tih ugroženih i protjeranih ljudi.

„Turska nikoga od izbjeglica nije vratila sa svojih vrata. Bez obzira na vjeru, rasu i naciju smo pomagali svakome ko je došao na našu granicu. To je bila naša obaveza koju imamo sa vjerskog, kulturnog i historijskog aspekta“, naglasio je Davutoglu.

Podsjetivši da je kao čelnik novog saziva turske vlade već boravio u zvaničnim posjetama Turskoj Republici Sjeverni Kipar, Azerbejdžanu i Bugarskoj, Davutoglu je kazao da je i u Ankari imao niz važnih susreta sa liderima prijateljskih zemalja, među kojima i sa dva člana Predsjedništva BiH Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem.

- Poštujemo teritorijalni integritet svih zemalja -

Premijer Davutoglu je rekao i da je jasno da se Turska nalazi u regiji u kojoj se dešavaju brojni sukobi i problemi, te dodaje da je taj vrtlog sukoba i na tursku granicu donio niz problema.

„Odmah da naglasim, mi poštujemo teritorijalnu cjelovitost svih zemalja u našem susjedstvu i želimo samo mir u našoj regiji. To nije samo prioritet naše vanjske, već potreba i naše unutrašnje politike. Problemi u Siriji i Iraku stvaraju velike probleme i na našoj granici. U Siriji imamo dugotrajni nedostatak autoriteta i haos. Sve što se tamo dešava, uključujući i izbjegličku krizu se odražava i na našu zemlju. Mnoge zemlje su se uključile u intervencije koje dodatno usložnjavaju taj kaos. Te intervencije ne rješavaju sirijsku krizu, već je produbljuju. Ti problemi su dobili i novu dimenziju zbog tenzija između Turske i Rusije nakon prošlomjesečnog obaranja aviona koji je, uprkos upozorenjima, narušio naš zračni prostor“, mišljenja je Davutoglu.

Naglasivši da sve strane svoje prisustvo i intervencije u Sirji pravdaju borbom protiv ISIS-a, Davutoglu je kazao da je jasno da tamošnja dešavanja prevazilaze tu borbu. Kazao je da većina ruskih napada za metu ima uporišta umjerene sirijske opozicije i civile u pograničnom sirijskom pojasu, uključujući i Turkmene u Latakiji.

„Svi pokazatelji ukazuju na povećanje civilnih žrtava od početka ruskih operacija u Siriji. Rusija mora hitno prekinuti napade na umjerenu sirijsku opoziciju i civile. Očekujemo da međunarodna zajednica reagira o tom pitanju. Ne desi li se to, kriza u Siriji bi mogla trajati godinama, a nažalost i terorizmu neće biti kraja“, poručio je Davutoglu.

-  Rješenje sirijske krize ako Assada smijeni legitimna vlada -

Naglašavajući da se sirijska kriza mora riješiti na način da se stvore uvjeti za okončanje patnji sirijskog naroda i uspostavi trajni mir, Davutoglu je kazao da će Turska u podržati proces demokratizacije u Siriji.

„Rješenje sirijske krize je moguće isključivo na način da na mjesto predsjednika Bashara al-Assada dođe legitimna vlada. Nemoguće je da mir donesu inicijative koje predlažu ostanak na vlasti režima koji je izgubio svaki legitimitet. Rezolucija Vijeća sigurnosti je pozitivan korak ka diplomatskog rješenju krize, ali ta odluka se mora pretvoriti u perspektivu koja će zaštiti narod od Assadovog zla i nasilja“, tvrdi Davutoglu.

Ukazujući i na sukobe i napredak terorista, na čelu sa ISIS-om, u Iraku, Davutoglu je kazao da se pokazalo da iračke snage i vlada nisu u stanju da se samostalno suprotstave tom problemu i da je i padanje Mosula u ruke terorista potvrdilo ranije tvrdnje Turske da se protiv terorizma mora voditi međunarodna borba.

„U skladu sa zahtjevima iračkih institucija obučavamo i opremamo tamošnje snage peshmerge ili dobrovoljce u Mosulu i to ćemo nastaviti do oslobađanja Mosula. Turska je uvijek pažljivo i oprezno štitila teritorijalnu cjelovitost susjeda i borila se za istrebljenje terorista u regiji. Osnovni cilj našeg slanja dodatnih snaga u Mosul je kako bi se bolje zaštitili naši vojnici koji drže obuke iračkim snagama. Nećemo dozvoliti da svoje vojnike koji obučavaju druge izložimo terorističkoj prijetnji“, poručio je Davutoglu.

Osvrnuvši se i na situaciju na jugoistoku Turske, Davutoglu je kazao da teroristi u toj regiji ne poštuju život i da izvode napade, kopaju barikade, ruše džamije, škole i bolnice i da ugrožavaju život ljudi.

„Teroristička organizacija pokušava prljavom igrom da izazove situaciju da se naše snage sigurnosti sukobe sa narodom. Nikada nećemo dozvoliti da uspiju i zemlju ćemo očistiti od terorističkih elemenata. U toku su opsežne antiterorističke operacije i nikada nećemo niti jednog čovjeka ostaviti na dohvat terorista“, zaključio je Davutoglu, prenosi Anadolu Agency. 

Ne propustite