Šta se dešavalo na izborima u RS-u? Samo u jednom gradu glasalo 500 osoba bez prava glasa
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je, zbog brojnih uočenih neregularnosti, naredila kontrolno brojanje glasova na 51 biralištu, a samo je jedan član Vlado Rogić bio protiv. Ono što šokira je činjenica da je samo u jednoj izbornoj jedinici pronađeno 500 osoba koje nisu trebale glasati.
Na dnevnom redu današnje hitne sjednice CIK-a bila je samo jedna tačka – Prijedlog Naredbe za ponovno brojanje. Mišo Krstović, šef sektora za pravne poslove pročitao je Naredbu i naveo birališta na kojima će biti ponovljeno glasanje.
Zatim su članovi CIK-a otvorili raspravu, a prva je svoje argumente iznijela Vanja Bjelica Prutina, koja je istaknula da je prvo zatražila kontrolno brojanje na svim biralištima, ali s obzirom na nedostatak vremena, zatražila je da se izvrši kontrola bar na onim mjestima na kojima su već utvrđene određene nepravilnosti.
“Predložila sam, s obzirom na to da nema vremena i resursa za brojanje svakog biračkog mjesta, da se izvrši brojanje za ona birališta gdje je donesen zaključak da se provede postupak utvrđivanja nepravilnosti u procesu glasanja u izbornim jedinicama, ali da se uvrste i neka druga biračka mjesta na koja se ukazuje od strane drugog političkog subjekta, u konkretnom slučaju mislila sam na Istočno Sarajevo i Banju Luku”, kazala je Bjelica Prutina.
Njen zahtjev je djelimično usvojen, a od rezultata kontrolnog brojanja na 51 biralištu, za koje je donesena Naredba, zavisit će dalje kontrolne aktivnosti CIK-a.
“Tražila sam da se utvrdi koliko je birača bez ijednog važećeg identifikacionog dokumenta glasalo na svim biračkim mjestima, a ne samo na onima za koje je već donesen Zaključak. Prema podacima koji su nam prezentovani, ukupno je na 106 birališta došlo do glasanja lica koja nemaju nijedan važeći dokument. Zbog toga je CIK odlučio da izvrši kontrolno brojanje na 51 mjestu na kojem je došlo do takvog glasanja”, kazala je.
Ona je također istaknula da se, bez odlaganja, treba podnijeti krivična prijava zbog omogućavanja glasanja osobama koje nisu imale to pravo.
Član CIK-a Vlado Rogić je, uprkos svim dosadašnjim utvrđenim nepravilnostima, glasao protiv kontrolnog brojanja. On smatra da bi dodatne kontrole usporile proces utvrđivanja rezultata i da su već do sada previše kontrolisali.
“Neću podržati naredbu jer smatram da su ovo vrlo jednostavni izbori, a mi već ulazimo u dane kao da imamo četiri razine za prebrojavanje i najvjerojatnije da nećemo uspjeti utvrditi rezultate ni u onom razdoblju kao kad imamo Opće izbore u BiH. Smatram da smo previše već kontrolnog brojanja imali i da smo do sada već previše biračkih mjesta otvorili za kontrolno brojanje… Smatram da što prije trebamo utvrditi rezultate i ići normalnim zakonskim tijekom, a stranke koje su zainteresirane mogu izjaviti zahtjeve za ponovno prebrojavanje”, kazao je Rogić.
Članica CIK-a Irena Hadžiabdić je kazala da je poražavajuće što na ovako jednostavnim izborima imaju previše posla u procesu kontrole, ali da su one nužne s obzirom na dosadašnje indikatore koje su dobili.
Hadžiabdić naglašava da su naredili Glavnom centru za brojanje da utvrde ima li na biračkim spiskovima potpisa koji izgledaju kao da se neko drugi potpisivao za druge osobe. Nakon što je došlo do sumnji u nepravilnosti, angažovali su i grafologa.
“Mi smo tražili da Glavni centar za brojanje izvrši uvid u skenirane biračke spiskove i nakon toga smo došli do 145 biračkih mjesta u 19 općina koji su ukazivali na moguće nepravilnosti. Sav taj materijal smo dali vještaku grafološke struke, s njim smo danas razgovarali i najveći problem je glasanje nevažećim dokumentima, koje nije dozvoljeno”, kazala je Hadžiabdić.
Ona ističe da takve nepravilnosti ukazuju na činjenicu da ni posmatrači, osim članova biračkih odbora, nisu uradili dobar posao.
“Imamo i situaciju da ne možemo naći birački spisak, možemo brojati koliko god hoćemo, nikada nećemo moći utvrditi koliko ih je glasalo ako nemamo birački spisak, nama to fali u Brčkom”, kazala je.
Hadžiabdić navodi da ćemo nakon vještačenja grafologa znati više o obimu nepravilnosti, a naglašava i da imaju sasvim dovoljno vremena za provjere s obzirom na to da zakonski izbore trebaju potvrditi najkasnije do 7. januara.
Željko Bakalar se također osvrnuo na nepravilnosti koje se odnose na glasanje nevažećim dokumentima, prilikom čega je iznio šokantan podatak da samo u jednoj izbornoj jedinici ima najmanje 500 glasova od osoba koje nisu trebale glasati.
“Današnja naredba je proistekla iz naše diskusije i analize koju smo dobili od naše kontrole gdje smo utvrdili da imamo pokazatelje da su birački odbori osobama koje nemaju važeći dokument omogućili pravo glasa. U jednoj izbornoj jedinici je taj broj zaista impozantan, radi se o skoro 500 ljudi, još imamo broj od 59 i 77 takvih osoba u druge dvije izborne jedinice, dakle radi se sigurno o nepravilnostima koje su učinjene masovnije od strane izborne administracije”, rekao je Bakalar.
Inače, najviše biračkih mjesta na kojima će biti izvršene kontrole nalazi se u Zvorniku, stoga se ovaj impozantni broj vjerovatno odnosi na ovaj grad. Brojevi od 59 i 77 osoba koje nisu trebale glasati, odnose se na Doboj i Laktaše.
Bakalar je kazao i da je više od 100 birališta dato grafologu na vještačenje: “Nakon toga ćemo imati više parametara da li idemo ka finalnom potvrđivanju rezultata ili ćemo poduzeti još neke radnje”.