Razriješen misterij tri poziva iz kobnog audija: Objavljen nalaz obdukcije tijela Ane Radović

Region
Razriješen misterij tri poziva iz kobnog audija: Objavljen nalaz obdukcije tijela Ane Radović

Najnovije informacije iz istrage oko nesreće u kojoj je poginula studentica razjasnile su ko je i kako nazvao hitne službe.

Ana Radović (20) i Aleksandar M. (37) poginuli su u prometnoj nesreći 23. novembra na cesti Čačak-Požega, ali su njihova tijela pronađena tri dana kasnije. Prve informacije iz istrage ukazivale su na to da je Ana sa svog mobitela uputila dva poziva hitnim službama, kao i da je iz audija u kojem su se njih dvoje nalazili upućen SOS poziv.

Daljnjom istragom ustanovljeno je da su sva tri poziva aktivirana automatski, piše Blic.

Podsjetimo, Anina majka prijavila je njen nestanak 24. novembar, nakon čega je policija pokrenula potragu. Međutim, obdukcija tijela Ane Radović pokazala je da je ona poginula na mjestu nesreće, što ukazuje na to da su pozivi sa njenog telefona bili automatski upućeni.

Poziv u pomoć, za koji se sumnjalo da je uputila Ana Radović iz automobila, nakon nesreće, također je bio automatski SOS poziv, što je mogućnost koju imaju brojni noviji mobilni uređaji.

Automobil kojim je upravljao Aleksandar M., nakon što su u njemu aktivirani zračni jastuci, također je sam detektirao sudar i automatski je uputio hitan poziv službama.

Automatski SOS poziv

Prema dostupnim informacijama, većina pametnih telefona, novije generacije imaju ugrađenu funkciju automatskog SOS (hitnog) poziva. Ova funkcija omogućila je telefoni sami prepoznaju sudar nakon čega se automatski aktivira “Hitan poziv”.

Epl telefoni – Funkcija “Detekcija sudara” je dostupna na modelima Ajfon 14 i novijim (uključujući sve varijante kao što su Plus, Pro, Pro Maks), kao i na novijim modelima Epl Voč uređaja. Epl nudi i Emergency SOS putem satelita u određenim regionima.

Android telefoni, posebno Gugl Piksel i Samsung, takođe imaju slične funkcije koje se mogu podesiti u podešavanjima za “Hitne slučajeve” ili “Bezbjednost”. Funkcija se često naziva “Emergency SOS” ili “Detekcija nesreće”.

“Panik taster”
Poziv u pomoć, za koji se sumnjalo da je uputila Ana Radović iz automobila, nakon saobraćajne nesreće, bio je, takođe automatski poslat. Automobil kojim je upravljao Aleksandar M, nakon što su u njemu aktivirani vazdušni jastuci, sam je detektovao sudar i automatski je uputio Hitan poziv nadležnim službama.

Postoje dva načina aktivacije

Po pravilu imaju dva nezavisna načina rada – jedan je mogućnost od strane vozača.

– Ali ako vozač nije pri svijesti, oni automatski prepoznaju veći sudar, po pravilu je to aktivacija vazdušnog jastuka i gubitak brzine – objašnjava Milijević.

U EU je obavezan eCall sistem, koji se aktivira automatski kada:

detektuje sudar

aktivaciju airbaga

iznenadno zaustavljanje velike sile

Ovaj sistem često uključuje:

Automatski poziv (eCall): U novijim vozilima, senzori mogu detektovati ozbiljan sudar (npr. aktiviranje vazdušnih jastuka) i automatski upućuju poziv hitnim službama, šaljući GPS lokaciju vozila.

Ručni poziv: Uvijek postoji i panik taster/SOS dugme koje putnici mogu sami pritisnuti da bi direktno kontaktirali hitne službe ili definisane kontakte.

To potvrđuje i profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji, Milan Vujanić, koji kaže da nakon aktivacije “panik tastera”, bilo da je ona automatska ili ručna, u centralu stiže tzv. paket informacija, kao i precizne koordinate vozila u kojem je aktivirana ova opcija.

– Nakon alarmiranja i primljenog paketa informacija, iz Centrale bi trebalo da se obavijeste sve nadležne službe – policija, Hitna pomoć, vatrogasci, Hitna služba za spašavanje – ističe Vujanić za Blic.

Ne propustite