Orban se vidio sa Trumpom, uspio da dobije izuzeće, ali stigla mu je jedna jako LOŠA VIJEST!
S jedne strane, Viktor Orban dobio je tačno ono po što je otišao u Vašington – izuzeće od sankcija na uvoz ruske energije, ali je mnogo toga i izgubio.
Američki predsjednik Donald Trump za američku je stranu postigao čvrst trgovinski sporazum – veoma skup za Budimpeštu, dok napretka po pitanju okončanja rata u susjednoj Ukrajini nema, piše Blic.
Pored toga, za Orbana stižu alarmantne vijesti pred izbore, jer se čini da je njegov glavni protivnik Peter Mađar u prednosti.
Orbanov problem je što se Mađarska, zajedno sa Slovenijom i Češkom, uveliko oslanja na uvoz goriva iz Rusije. Evropska unija je, preko ovih zemalja, potrošila 260 milijardi eura na rusko gorivo od početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, navodi The Independent.
Taj problem izgleda da je riješen nakon sastanka u Bijeloj kući između Trumpa i Orbana, koji se dugo smatraju političkim saveznicima na globalnoj sceni.
The Hill piše da je njihov susret bio svojevrsni “festival ljubavi” i da je američki predsjednik nazvao mađarskog premijera “velikim liderom” prije nego što ga je uveo u Bijelu kuću.
Orban je, sa svoje strane, rekao da je potrebno “otvoriti zlatno doba američko-mađarskih odnosa”, a uputio je i nekoliko kritika na račun Trumpovog prethodnika Joea Bidena, što Trump, kako navodi The Hill, sigurno cijeni.
Veći dio posjete odnosio se na Orbanov zahtjev da Trump obezbijedi Mađarskoj izuzeće od američkih sankcija za nastavak uvoza ruske nafte. Prema The Independentu, njihov susret može značiti samo loše vijesti za Evropu, Ukrajinu i širi Zapad – a veoma dobre za Kremlj.
Šta je Orban dobio
Mađarska je postigla sporazum o kupovini američkog gasa, nuklearne energije i određenih sistema naoružanja u zamjenu za privremeno izuzeće od američkih sankcija na rusku naftu i gas. Dok kritičari tvrde da se energetska zavisnost od Rusije zamjenjuje zavisnošću od Amerike, Orbanova vlada kaže da time postiže veću raznolikost u snabdijevanju.
Uprkos višegodišnjem pritisku saveznika iz EU i NATO-a da Budimpešta prestane trošiti milijarde na rusku energiju, Orban je dobio:
izuzeće od američkih sankcija koje stupa na snagu 21. novembra, vremenski ograničeno na godinu dana (iako mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto tvrdi da će biti neograničeno),
mogućnost da nastavi kupovinu ruskog gasa preko Turskog toka koji prolazi kroz Balkan.
Kako piše BBC, Orbanov argument kojim je impresionirao Trumpa – da Mađarska, kao zemlja bez izlaza na more, nema alternativu ruskoj nafti – nije sasvim tačan.
U petak je mađarska energetska kompanija MOL saopćila da bi se 80% njihovih potreba za naftom moglo zadovoljiti preko naftovoda Adria iz Hrvatske, iako uz veće troškove i tehničke rizike.
Ipak, jednogodišnje izuzeće koje su SAD odobrile biće značajno olakšanje za mađarska domaćinstva ove zime. Orban je rekao da bi se, bez tog izuzeća, računi za komunalije “mogli povećati i do tri puta u decembru”. Ograničavanje tih troškova bilo je ključni dio njegove popularnosti još od 2013. godine, navodi BBC.
Šta je dobio Trump
Mađarska će od SAD kupiti nuklearno gorivo, tečni prirodni gas i vojnu tehnologiju u vrijednosti većoj od 1,5 milijardi dolara, uz dodatnu obavezu da kupi američku nuklearnu tehnologiju vrijednu do 20 milijardi dolara.
Prema Bloombergu, Orban je pristao kupiti tečni prirodni gas od SAD-a u vrijednosti od 600 miliona dolara.
Također je pristao kupiti američke nuklearne gorivne šipke za elektranu Paks 1 (u vrijednosti od 114 miliona dolara), kao i tehnologiju za skladištenje potrošenog nuklearnog goriva (100–200 miliona dolara).
Najznačajniji dio sporazuma odnosi se na kupovinu do 10 malih modularnih nuklearnih reaktora iz SAD-a, vrijednih 10–20 milijardi dolara.
Razmatran je i sporazum o zamjeni valuta, kojim bi centralne banke SAD-a i Mađarske mogle razmjenjivati valute u slučaju finansijske krize, čime bi se povećala ekonomska stabilnost Mađarske.
Šta Orban nije dobio
Nije uspio obnoviti sporazum o dvostrukom oporezivanju između SAD-a i Mađarske, ukinut 2022. godine.
Nije dobio ni nov datum za mogući samit između Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina u Budimpešti, u sklopu napora za okončanje rata u Ukrajini.
O ratu u Ukrajini
Trump i Orban su razgovarali i o ratu. Kako piše Sky News, Trump je pitao Orbana misli li da Ukrajina može dobiti rat.
“Čuda se dešavaju,” odgovorio je Orban.
Predvidio je i da će Trump, ako postigne mir, “vratiti Rusiju u okrilje Zapada”.
“Ako američki predsjednik postigne mir, mislim da će Rusija biti reintegrisana u svjetsku ekonomiju, evropski sigurnosni sistem, pa čak i energetski sektor. To će biti veliki poticaj za mađarsku ekonomiju,” rekao je Orban.
Mađar vodi u anketama
BBC ističe da je trenutak kada je Orban dobio izuzeće od sankcija zanimljiv – Trump očigledno želi pomoći svom savezniku pred izbore u aprilu.
Orban je ovim dogovorom izbjegao potencijalnu energetsku krizu koja bi mogla ugroziti njegovu kampanju.
Glavni protivnik Orbana, Peter Mađar, čija stranka TISA trenutno vodi s podrškom od 48% prema 37% za Orbanov Fidesz, izjavio je da je Orban “prodao Mađarsku”.
“Putovanje u Vašington nije bio mađarski uspjeh, već Orbanov lični bijeg. On se obavezao da će potrošiti milijarde u SAD-u u zamjenu za jednogodišnje izuzeće od sankcija,” rekao je Mađar, obećavši da će, ako pobijedi, vratiti Mađarsku zapadnim saveznicima.