Bruno Stojić priznao UZP: „Osuđen sam ispravno, imao sam važnu ulogu u zločinima“
Bruno Stojić, kojeg je Haški sud osudio na 20 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima tokom rata 1990-ih, pušten je na prijevremenu slobodu.
Krajem decembra 2022. godine, uz molbu za prijevremeno puštanje, Stojić je uputio pismo Međunarodnom mehanizmu za krivične sudove u kojem je priznao učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP), opsadu Mostara i druge ratne zločine.
„Želim jasno istaknuti da sam osuđen za te zločine i da se želim iskreno ispričati svim žrtvama i njihovim porodicama. Izražavam najiskrenije žaljenje za užasne kriminalne radnje koje sam počinio. Moja presuda se temelji na mojim djelima i u potpunosti je pravična. Sada to u potpunosti prihvatam“, naveo je Stojić.
On je naglasio da nema opravdanja za zločine, te da njegovo kajanje obuhvata ubistva civila i pripadnika Armije RBiH, silovanja, zatočenje, sistemsko i prisilno protjerivanje Bošnjaka, uključujući djecu, žene i starije, uništavanje imovine, te patnje izazvane opsadom Mostara, granatiranjem, snajperskom vatrom i otežanim dostavljanjem humanitarne pomoći.
Stojić je također izrazio žaljenje zbog zločina počinjenih u logorima u Ljubuškom, Heliodromu, Gabeli i Dretelju.
„Potpuno sam svjestan da sam bio jedan od ključnih članova UZP-a, budući da sam kontrolisao HVO i vojnu policiju i bio spona između HVO-a i Vlade HZHB. Jasno je da sam imao važnu ulogu u počinjenju zločina s obzirom na funkcije i ovlaštenja koja sam imao tokom rata“, naveo je u pismu Međunarodnom sudu.