Trump i Jinping se sastaju 30. oktobra u Južnoj Koreji

Svijet
Trump i Jinping se sastaju 30. oktobra u Južnoj Koreji

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump sastaće se sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom naredne sedmice tokom azijske turneje, saopštila je Bijela kuća.

Portparolka Bijele kuće Karoline Leavitt potvrdila je da je susret zakazan za naredni četvrtak, na marginama Samita za ekonomsku saradnju Azijsko-pacifičkog regiona, koji će biti održan u Južnoj Koreji.

Nije iznijela detalje o temama razgovora.

Trump će u petak kasno navečer otputovati u Maleziju, a prema planu, u utorak će se sastati s novom japanskom premijerkom Sanae Takaichi, dok je za srijedu predviđen sastanak s južnokorejskim liderom Li Jae Miungom.

Američki predsjednik je izjavio da očekuje da će s kineskim liderom razgovarati o širokom spektru tema — od trgovine do nuklearne energije — te da će se dotaknuti i pitanja kineske kupovine ruske nafte.

Trgovinske tenzije između Washingtona i Pekinga dodatno su porasle nakon što je Trump najavio uvođenje 100-postotnih carina na kineski izvoz, koje bi trebalo stupiti na snagu dva dana nakon susreta s Xijem.

Ova odluka uslijedila je nakon što je Kina objavila plan o novim kontrolama izvoza rijetkih zemnih metala i tehnologija povezanih s elektronikom i vojnom industrijom.

„Nove američke carine biće iznad svih postojećih carina koje Kina već plaća“, napisao je Trump ranije ovog mjeseca na društvenim mrežama.

Trump je također ponovio da mu je prioritet okončanje rata u Ukrajini.

„Xi sada želi da vidi kraj tog rata“, izjavio je.

Sastanak u Južnoj Koreji biće prvi tete-a-tete susret dvojice lidera još od 2019. godine, kada su se sreli u Japanu na samitu G20.

Ne propustite