NAUČNICI TVRDE: Sir djeluje na isti dio mozga kao i teške droge
Naučnici su otkrili kako sir sadrži hemikaliju koja se nalazi i u drogama koje stvaraju ovisnost.
Tim naučnika koji stoje iza ovog istraživanja pokušao je odrediti zašto neke vrste hrane stvaraju ovisnost. Koristeći Yaleovu Skalu ovisnosti hrane, koja je kreirana kako bi mjerila ovisnost osobe o raznim vrstama hrane, naučnici su otkrili kako je sir posebno jak jer sadrži kazein.
Radi se o proteinu koji je prisutan u svim mliječnim proizvodima, a može aktivirati opioidne receptore u mozgu koji su povezani s ovisnošću.
Autori istraživanja otkrili su i da je prerađena hrana više povezana s ovisničkim ponašanjem, a najteže je ostaviti hranu koja sadrži masnoće. Uz to, otkrili su da svi tipovi hrane koji se nalaze na vrhu stvaranja ovisnosti u sebi sadrže sir.
U sklopu istraživanja, naučnici su ispitali 120 studenata da izaberu između 35 vrsta hrane različite prehrambene vrijednosti. U drugom dijelu istraživanja sudjelovalo je 384 ljudi kojima je predstavljena ista hrana, ali poredana po prehrambenoj vrijednosti.
Naučnici su otkrili kako je masna hrana povezana s problematičnom prehranom, bez obzira jesu li ispitanici bili ovisni o hrani.
“Masno je izgleda podjednako problematično za sve, bez obzira da li pokazuju simptome ovisnosti o hrani”, rekla je Erica Schulte, jedna od autorica istraživanja.
“(Kazomorfini) stvarno djeluju na receptore dopamina i stvaraju element ovisnosti”, potvrdila je Cameron Welles, prehrambena stručnjakinja.
(Independent)