Nešiću prihvaćena kaucija od 1,37 miliona KM, Sud BiH mu ukinuo mjere zabrane

Bosna i Hercegovina
Nešiću prihvaćena kaucija od 1,37 miliona KM, Sud BiH mu ukinuo mjere zabrane

Sud Bosne i Hercegovine je jučer donio rješenje u predmetu Esad Avdić i drugi, kojim je usvojen prijedlog odbrane osumnjičenog od 29. septembra s kojim se saglasilo Tužilaštvo BiH, na način da se u odnosu na osumnjičenog Nenada Nešića prihvata ponuđena kaucija u iznosu od 1.370.000 KM te ukidaju mjere zabrane.

"Ukinuta je mjera zabrane putovanja i mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu, dok će se kontrola neophodnosti daljeg trajanja preostale izrečene mjere zabrane sastajanja s određenim osobama, koja i dalje egzistira osumnjičenom Nenadu Nešiću, izvršiti u periodu određenim posljednjim rješenjem o kontroli mjera zabrane Suda BiH", saopćeno je iz Suda BiH.

Osumnjičeni je upozoren da će se prihvaćeno jemstvo ukinuti, a osumnjičenom odrediti pritvor ukoliko se ne odazove na poziv Suda ili Tužilaštva, a izostanak ne opravda ili ako se protiv njega pojavi neki drugi zakonski osnov za pritvor.

"Izrečena mjera obezbjeđenja prisustva može trajati do pravomoćnog okončanja krivičnog postupka ili do drugačije odluke Suda", saopćeno je.

Nešić je iz pritvora pušten 16. maja.

Nešić je uhapšen krajem decembra 2024. u okviru akcije “Tunel 2”, zajedno sa Mirkom Pandurevićem, generalnim direktorom “Romanijaputeva”, Srđanom Mijatovićem, izvršnim direktorom za ekonomsko-finansijske poslove u “Putevima Republike Srpske”, Mladenom Čajićem, zaposlenim u toj firmi.

Tužilaštvo BiH ih sumnjiči za više teških krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i primanje mita.

Nešić je u trenutku hapšenja obavljao funkciju ministra sigurnosti BiH, a ostavku je podnio 23. januara ove godine.

Ne propustite