Novi park na Otoci nosit će naziv 'Park Alije Izetbegovića'

Aktuelno
Novi park na Otoci nosit će naziv 'Park Alije Izetbegovića'

Tomislav Momirović, bivši ministar unutrašnje i spoljne trgovine (2022-2024) i građevinarstva (2020-2022), uhapšen je jutros, javile su "Novosti".

Park ispred Istiklal džamije i Olimpijskog bazena Otoka bit će nazvan po prvom predsjedniku Predsjedništva Bosne i Hercegovine Aliji Izetbegoviću, usvojeno je na sjednici Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, na inicijativu Nezira Hadžića, zamjenika predsjedavajućeg tog vijeća.

Riječ je o nedavno izgrađenom parku koji se nalazi na prostoru na kojem je prvobitno bila planirana izgradnja zgrade, ali je korekcijom Regulacionog plana namjena promijenjena u zelenu površinu, odnosno lijepo uređeni park sa posebno dizajniranim stazama kružnog oblika, klupama za odmor, a kojeg će uz drvored mladih sadnica i cvijetnih zasada krasiti i fontana.

Zanimljivo je da je Alija Izetbegović 1997. godine položio kamen temeljac za izgradnju Istiklal džamije, nakon što je potpisan ugovor sa Vladom Indonezije koja je finansirala izgradnju.

- Smatram da Općina Novi Grad Sarajevo kao najmnogoljudnija lokalna zajednica u BiH treba da ima prostor koji nosi naziv po velikanu naše prošlosti i kroz koji bi u narednom periodu širu javnost i mlađe naraštaje edukovali o značaju lika i djela prvog predsjednika naše zemlje rahmetli Alije Izetbegovića - istaknuo je Hadžić.

U sklopu parka na Otoci u toku je izgradnja fontane, čije puštanje u rad se očekuje uskoro, a najvjerovatnije 8. augusta na stotu godišnjicu od rođenja Alije Izetbegovića.

Zaključak Općinskog vijeća, kojim se daje saglasnost da nedavno izgrađeni park ispred Istiklal džamije i Olimpijskog bazena Otoka nosi naziv “Park Alije Izetbegovića” bit će dostavljen Komisiji za obilježavanje, čuvanje i njegovanje historijskih događaja i ličnosti Skupštine Kantona Sarajevo na dalje postupanje, saopćeno je iz Press službe Općine Novi Grad Sarajevo.

Ne propustite