Trgovinski pregovori Moskve, Brisela i Kijeva završeni bez rezultata
Posljednja runda trgovinskih pregovora Moskve, Brisela i Kijeva danas je završena bez uspjeha, nekoliko dana poslije stupanja na snagu sporazuma o slobodnoj trgovini između Ukrajine i EU, objavila je komesarka zadužena za trgovinu Sesilija Malmstrem.
Malmstrem je rekla da strane nisu uspjele da se dogovore i da je taj vid pregovora završen. Sastanak u Briselu smatran je posljednjom šansom da se postigne dogovor. Njemu su prisustvovali ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavlo Klimkin i ruski ministar privrede Aleksej Uljukajev.
"Više neće biti trojnih pregovora ovog tipa" -rekla je Malmstrem i dodala da nisu bili daleko od rješenja ali da danas "nije bilo dovoljno fleksibilnosti" ruske strane da bi se ono postiglo.
Moskva se protivi sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i Ukrajine koji stupa na snagu 1. januara, pošto smatra da će biti štetan za njenu privredu. Evropljani su od 2013. organizovali dvadesetak sastanaka sa Rusijom i Ukrajinom u nadi da će umiriti strahovanja Moskve i naći prihvatljiva rješenja.
Malstrem je rekla da su bili spremni da nađu rješenja prihvatljiva za sve ali da je bila jako iznenađena ukazom ruskog predsjednika Vladimira Putina od 16. decembra kojim se suspenduje zona slobodne trgovine između Moskve i Ukrajine od 1. januara, kada stupa na snagu sporazum Ukrajine i EU.
Ona je rekla da je ta mjera bila suprotna duhu trojnih pregovora. Ona je takođe rekla da sporazum o slobodnoj trgovini EU i Kijeva ne može da se mijenja. Ruski ministar Uljukajev je rekao da njihovi partneri nisu pokazali spremnost da uzmu u obzir zabrinutost Rusije vezanu za carinska i veterinarska pitanja, prenose ruske agencije.
On je bio manje kategoričan nego evropski zvaničnici o mogućnosti nastavka ovih razgovora, ocijenivši da bi mogli da se nastave 2016. Premijer Rusije Dmitri Medvedev potvrdio je danas da će Moskva proširiti embargo na prehrambene proizvode i na Ukrajinu. Embargo na ukrajinsku robu stupiz će na snagu 1. januara 2016, kada stupa na snagu i zona slobodne trgovine između Ukrajine i Evropske unije.
Ruski embargo uveden je 2014. godine zapadnim zemljama, uključujući članice EU, koje su Moskvi nametnule sankcije zbog umješanosti u ukrajinsku krizu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin prošle nedelje je potpisao ukaz kojim se od 1. januara prekida i primjena ugovora o slobodnoj trgovini s Ukrajinom iz 2011. Prema tom ugovoru, kakav Rusija ima sa više bivših sovjetskih republika, bile su uvedene preferencijalne carine za robu iz Ukrajine, prenosi Beta.