Njemačka pojačava zaštitu židovskih i izraelskih institucija nakon izraelskih napada na Iran

Njemački kancelar Friedrich Merz izjavio je da Izrael ima pravo "braniti svoje postojanje" te da je poduzeo mjere za povećanje zaštite židovskih institucija u Njemačkoj nakon što je Izrael pokrenuo neviđenu rundu napada na Iran.
Merz je u petak ujutro telefonski razgovarao s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i sazvao sastanak njemačkog sigurnosnog kabineta, priopćilo je ministarstvo u Berlinu.
Merz je potvrdio stav Njemačke da Izrael ima pravo "braniti svoje postojanje i sigurnost svojih građana" te izjavio da "cilj mora ostati da Iran ne razvija nuklearno oružje".
"Iran i dalje ne ispunjava svoje obaveze otkrivanja svog rada na obogaćivanju materijala sposobnog za nuklearno oružje", rekao je Merz, dodajući da je "prijetio daljnjim ubrzanjem obogaćivanja uranija".
"Ovaj nuklearni program krši odredbe Ugovora o neširenju nuklearnog oružja i predstavlja ozbiljnu prijetnju cijeloj regiji, posebno Državi Izrael", rekao je njemački čelnik.
Merz je pozvao obje strane da se "suzdrže" od koraka koji bi mogli "dovesti do daljnje eskalacije i destabilizacije cijele regije".