Hadžije iz BiH stižu na Arefat – Oprema, sigurnost i raspored do najsitnijeg detalja
Pripreme za boravak hadžija iz Bosne i Hercegovine na Arefatu su u potpunosti završene – i to u rekordnom roku!
Glavni vodič Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u BiH, Izet ef. Čamdžić, lično je obišao šatorsko naselje i potvrdio da je sve spremno za dolazak hadžija.
A uslovi? Više nego impresivni! Hadžije će biti smještene u klimatiziranim i savremeno opremljenim šatorima, dodatno obloženim teflonom – kako bi se osigurala zaštita od ekstremnih temperatura i eventualnih požara.
Unutar šatora nalazi se kompletna infrastruktura potrebna za udoban i siguran boravak – uključujući sanitarne čvorove i posebno uređene abdesthane. Sektor broj 21, rezervisan za bosanskohercegovačke hadžije, izgleda kao mali grad u pustinji.
Ali to nije sve – pažnja je posvećena svakom detalju. Medicinski timovi već pregledaju zdravstvene kartone svih hadžija, kako bi se osobama s posebnim potrebama osigurale invalidske stolice i pomoć pri silasku s Arefata na Muzdelifu.
Raspored kretanja je precizno isplaniran – od dolaska na Muzdelifu, boravka na Arefatu, pa sve do obavljanja obreda na Mini. Organizacija kakva se rijetko viđa!