Stršljeni se plaše samo 1 stvari, to je i jedini način da ih se zauvijek otarasite

Sve za dom
Stršljeni se plaše samo 1 stvari, to je i jedini način da ih se zauvijek otarasite

Mnogi tvrde da je ovo najbolja zamka za stršljene

Ljetni period je vrijeme kada su ove vrste insekata najaktivnije i najbrojnije. Tokom zime prezimljuju samo matične jedinke i manji broj insekata, dok se ljeti intenzivno množe i formiraju nove zajednice. Mjesta na kojima nastaju te nove zajednice nazivaju se gnijezda.

Gnijezda mogu biti smještena u prirodnim šupljinama na drveću ili stijenama, ali najveći problem predstavljaju ona koja se nalaze u objektima gdje borave ljudi. Svako skriveno mjesto u domaćinstvu može biti pogodno za zajednicu stršljena, dok ose često prave gnijezda na bilo kojem mjestu koje nije izloženo kiši.

Borba s ovako opasnim neprijateljem mora biti pažljivo isplanirana, a zaštitna oprema je obavezna – u suprotnom, može biti povrijeđenih s obje strane.

Najefikasnije rješenje je potpuno uklanjanje gnijezda, čime se zajednica onemogućava u obnovi. To je moguće izvesti jedino uz kvalitetnu opremu, višestruko jaču od one klasične pčelarske, jer ubod stršljena može prodrijeti i do 5 mm. Također, moguće je uništiti insekte tretiranjem insekticidom.

Prskanje se može obaviti komprimiranim sprejem koji je specijalno namijenjen za ove vrste insekata. Takav sprej ima usmjereni raspršivač, a mlaz pod pritiskom može doseći i do tri metra, što je sasvim dovoljno da se bezbjedno tretira mjesto na kojem se nalazi gnijezdo.

Također, može se koristiti koncentrat insekticida (npr. Osatox-koncentrat) koji se razrijedi s vodom prema uputstvu proizvođača, a zatim se prska pomoću prskalice s produžetkom, što omogućava dodatnu sigurnost i distancu.

Zamke za hvatanje stršljena su izuzetno efikasne. Plastične boce s otvorima na sredini, u koje se sipa malo piva ili voćnog soka, predstavljaju pravu zamku koja dnevno može uhvatiti veliki broj ovih insekata. Također, ljepljive trake ili ljepilo za miševe na kartonu mogu se postaviti u blizini gnijezda, a kao mamac koristiti komadić ribe ili mesa. Takva mamka ne privlači korisne pčele, ali miris pokvarenog mesa je neodoljiv za stršljene. Kad se prvi uhvati, vrlo brzo se prikupi njih još više, prenosi Novi.ba.

Ne propustite