REPUBLIKA SRPSKA NA RUBU KATASTROFE: Bh. entitet može izgubiti stotine miliona

Bosna i Hercegovina
REPUBLIKA SRPSKA NA RUBU KATASTROFE: Bh. entitet može izgubiti stotine miliona

Republiku Srpsku čekaju stotine miliona maraka štete zbog arbitražnih sporova

Republika Srpska mogla bi izgubiti stotine miliona maraka zbog brojnih arbitražnih sporova koji joj prijete, upozorio je Srđan Traljić, menadžer za odnose s javnošću Transparency Internationala BiH, u razgovoru za Fenu.

Slučaj "Vijadukt" – dug koji se mora platiti

– Slučaj "Vijadukt" potiče još iz 2004. godine, kada je Vlada RS dodijelila koncesiju firmi HES Vrbas, u vlasništvu slovenačkog "Vijadukta". Mislim da je 2013. godine istovremeno dodijeljena koncesija za izgradnju HE Bočac 2, čime je onemogućena realizacija prvobitnog projekta. "Vijadukt" je zbog toga pokrenuo arbitražni spor i sada imamo presudu koju treba ispoštovati. Dug mora biti plaćen, a ostaje pitanje ko je odgovoran za nastalu, ali i buduću štetu – istakao je Traljić, te dodao da treba razmotriti da li je spor mogao biti riješen dogovorom i da li je Vlada adekvatno zaštitila interese građana.

Trusina – potencijalno nova arbitraža

Traljić naglašava da "Vijadukt" nije usamljen slučaj. Upozorava i na vjetropark "Trusina" kod Nevesinja, gdje bi se mogao ponoviti sličan scenarij. Koncesija je prvobitno dodijeljena 2012. godine, a dvije godine kasnije potpisan je aneks kojim je projekat od 50 MW razdvojen na pet manjih, što je investitoru – firmi "Kermas Energija" – omogućilo apliciranje za podsticaje. Međutim, ugovor je naknadno raskinut, a firma je prošle godine Vijeću ministara BiH poslala opomenu pred arbitražu.

– Imali smo čak i hapšenja bivših rukovodilaca ERS-a koji su dali saglasnost na te izmjene, ali taj slučaj je završio bez rezultata. Ukoliko dođe do arbitraže, Republika Srpska može pretrpjeti veliku finansijsku štetu – rekao je Traljić.

Koncesija "Komsaru" i prijetnja RITE Ugljeviku

Posebno zabrinjava i situacija sa koncesijom firmi "Komsar" u Ugljeviku. Radi se o strateškim rezervama potrebnim za rad Rudnika i termoelektrane Ugljevik. Traljić ističe da ta firma nije izgradila dodatni blok termoelektrane, a sada postoji potreba da se koncesija otkupi kako bi RITE Ugljevik mogao normalno funkcionisati.

– Tako ulazimo u još jednu finansijsku zamku. Pritom, postoji čitav niz spornih koncesionih ugovora sa firmama upitnog kredibiliteta, a posljedice tek slijede – dodaje on.

Potrebna temeljita reforma

Zbog svega navedenog, Transparency International zagovara hitnu i sveobuhvatnu reformu sistema koncesija – od načina dodjele do kontrole realizacije.

– Bojim se da ćemo platiti visoku cijenu jer institucije nisu imale snagu da se suprotstave pojedincima koji su potpisivali štetne ugovore – upozorio je Traljić.

Sporovi sa Hrvatskom i Slovenijom

Na kraju, Traljić podsjeća na još jedan važan segment – arbitražne sporove sa Slovenijom i Hrvatskom koji se odnose na ulaganja u dvije termoelektrane iz vremena bivše SFRJ. U slučaju RITE Ugljevik već postoji presuda.

– Riječ je o najvećim proizvođačima električne energije koji su godinama donosili ogromne prihode. Iako se dugo ukazuje na netransparentno poslovanje u ERS-u i korupcijske afere, očigledno niko nije ozbiljno shvatao da će se obaveze iz prošlosti kad-tad morati platiti. Ostaje pitanje: kako će se ti dugovi vraćati? – pita se Traljić.

Kao posebno osjetljivo pitanje navodi i hidroelektrane Zvornik i Bajina Bašta, koje se nalaze na međuentitetskoj i međudržavnoj granici, a iz kojih Republika Srpska, kako tvrdi, ne ostvaruje nikakvu korist.

– Od rata nije plaćena ni naknada za potopljeno zemljište opštinama, a to su ozbiljna sredstva – zaključuje Traljić.

Ne propustite