Aleksandar Popov o skandalu u 'Kozari': Da je to neko iz Sarajeva uradio u Beogradu...

Nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao vojnoj paradi u Moskvi 9. maja, 25 članova britanskog parlamenta zatražilo je od Vlade Velike Britanije preispitivanje odnosa prema Srbiji i uvođenje sankcija.
Upozoravaju na destabilizirajuću ulogu Srbije u regionu, navode kako u saradnji s Kremljom, ta država djeluje protiv stabilnosti Kosova, Bosne i Hercegovine... Ukazali su i na nazadovanje demokratije u Srbiji odnosno gušenje slobode medija, opozicije i civilnog društva.
Politički analitičar iz Srbije Aleksandar Popov kaže za Hayat.ba da je Vučić pred polazak u Moskvu kazao da je svjestan posljedica, ali da će ih snositi on, a ne država.
Ali, to je apsurd, jer nije išao u privatnu posjetu nego kao predsjednik države i bio je svjestan da će to imati posljedice i na evropski put Srbije. Ne samo da Evropa neće ubrzati naš put prema EU, nego nećemo moći povući ni određena sredstva iz Plana rasta. Tri godine nismo otvorili nijedan klaster, a nećemo, prema svemu sudeći, ni otvoriti u skorije vrijeme s obzirom na ocjenu Marte Kos (evropska komesarka za proširenje, op.a.), koja je vidjela i ove studentske proteste, visoku korupciju, kriminal, insititucije koje su sve samo ne nezavisne. Ovo je jedna od očekivanih mjera, moguće da će se pridružiti i neke druge zemlje. Vučić je morao biti svjestan, mogu sankcije biti usmjerene i prema njemu, ali uvijek se odraze na cijelu Srbiju – kaže Popov.
Naš sagovornik ističe da se Srbija nalazi u nepovoljnom položaju jer su organi EU konačno poslije dvije posjete studenata njihovim institucijama, u Strazburu i Briselu, dobili daleko jasniju slika šta se dešava u toj zemlji.
Ovako ako se situacija prati preko medija ili nekih zvaničnika EU, kao što je Ursula von der Leyen kada je bila prije nekoliko mjeseci, maltene je govorila o Srbiji kao da se nalazi u nekoj skandinavskoj zemlji gdje cvjeta demokratija. Ovo je jedna logična posljedica nekih poteza koje vuče aktuelna vlast u Srbiji – kaže Popov.
Kada je riječ o destabilizaciji regiona, na šta su upozorili britanski parlamentarci, Popov dodaje da je to manir koji traje otkako je SNS došao na vlast.
Svaki put se pokušava, prvo na unutrašnjem planu, jačanjem nacionalizma jačati biračko tijelo koje je nacionalistički opredijeljeno, ali i da se pridobiju drugi tako što se stalno govori o tome da je Srbija okružena neprijateljima, da nam mnogi rade o glavi i da se zato moramo braniti, a ustvari vodimo politiku prema zemljama regiona koja je sve samo nije dobrosusjedska – kaže Popov.
Podsjeća da su odnosi s Hrvatskom skoro zaleđeni, jer je u više navrata bilo 'varničenja' zbog niza stvari.
Da ne govorimo o tome da su protjerivani hrvatski građani iz Srbije, da je vlast u Srbiji optuživala tajnu službu Hrvatske da stoji oko 'obojene revolucije', kako je zovu. Odnosi Beograda i Sarajeva su zaleđeni. Beograd nekritički podržava Dodika u njegovom destruktivnom djelovanju prema BiH, da ne govorimo o ulozi Beograda u promjeni vlasti u Crnoj Gori i litijama koji su se desili. Taj koncept 'Srpskog sveta' nikad nije negiran, o tome se govori kao o nečem prirodnom, Vulin je govorio o ujedinjenju svih dijelova zemalja u okruženju gdje žive Srbi – napomenuo je Popov.
Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je prije dva dana protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije Bratislava Gašića koji je sjedio prilikom intoniranja himne BiH na ceremoniji vojnog karaktera koja je održana u kasarni 'Kozara' u Banjoj Luci.
To nije samo diplomatski gaf namjerno izveden nego i čin nevaspitanja. RS nije država, ona je entitet u okviru druge države i zvaničnik, ministar jedne zemlje, mora poštovati diplomatska i pravila lijepog ponašanja kada se nađe u drugoj zemlji. Kada se intonira himna mora se odati počast time što će se ustati. Mislim da bi žešća reakcija stigla iz Beograda da je to neko uradio iz Sarajeva, na primjer u Beogradu na nekom događaju da nije ustao na intoniranje himne. Jako loša poruka i nevaspitan gest – zaključio je Popov za Hayat.ba.