Donald Trump razmatra uvođenje "sekundarnih carina" koje bi mogle pogoditi i BiH

Aktuelno
Donald Trump razmatra uvođenje "sekundarnih carina" koje bi mogle pogoditi i BiH

Trump prijeti uvođenjem "sekundarnih carina": Moguće posljedice i za Bosnu i Hercegovinu

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump u više javnih istupa osvrnuo se na rusko-ukrajinski rat, najavivši moguću primjenu tzv. sekundarnih carina, što bi moglo imati negativne posljedice i za Bosnu i Hercegovinu.

U jednoj od posljednjih objava na društvenoj mreži Truth Social, Trump je poručio da "mora vidjeti je li Vladimir Putin ozbiljan" kada je riječ o postizanju mira u Ukrajini, dodajući kako postoji mogućnost da ga ruski predsjednik "izigrava".

Zbog toga se kao potencijalna mjera nameće uvođenje sekundarnih carina, što je najavio i njegov bliski saradnik, republikanski senator Lindsey Graham.

"Kada su u pitanju dodatne sankcije protiv Putinove Rusije, imam podršku iz obje stranke i zakon s gotovo 60 sponzora kojim bi se uvele sekundarne carine na bilo koju zemlju koja kupuje rusku naftu, plin, uranij ili druge proizvode", napisao je Graham na mreži X.

Šta su sekundarne carine?

Za razliku od standardnih carina koje se direktno odnose na "neprijateljsku" zemlju, sekundarne carine ciljaju na treće strane – države koje i dalje sarađuju s ciljanom zemljom, u ovom slučaju s Rusijom. Drugim riječima, sankcionira se ne Rusija direktno, već zemlje koje s njom nastavljaju ekonomske odnose.

Ovakav pristup Trump je već koristio tokom predsjedničkog mandata kada je uveo 25% carine na robu iz zemalja koje kupuju naftu iz Venecuele.

Iako sekundarne carine za Rusiju još nisu uvedene, Trumpova izjava i Grahamovo isticanje široke podrške u Kongresu sugeriraju da je ovaj korak realna mogućnost u bliskoj budućnosti.

BiH među potencijalnim žrtvama

Ako bi Trump primijenio isti model kao u slučaju Venecuele, sekundarne carine mogle bi zahvatiti veliki broj država širom svijeta. Iako rat u Ukrajini traje više od tri godine, mnoge zemlje i dalje uvoze ruske energente.

Među njima su i članice Evropske unije poput Slovačke i Mađarske, zatim Turska, Kina, ali i Bosna i Hercegovina.

BiH prirodni gas dobavlja isključivo iz Rusije, a takva situacija će ostati sve dok se ne izgradi tzv. Južna plinska interkonekcija kojom bi se mogao uvoziti američki ukapljeni gas. Zbog toga bi naša zemlja bila direktno pogođena sekundarnim carinama, i to bez realne alternative.

Mjera pod znakom pitanja

Važno je napomenuti da Trump često najavi određene poteze koje kasnije ne realizira, naročito kada je riječ o ratu u Ukrajini, gdje je više puta mijenjao stavove. Uvođenje ovakvih mjera dodatno bi pogoršalo trgovinske odnose sa Kinom, s kojom Trump trenutno pokušava smiriti tenzije, ali i sa saveznicima iz Evrope.

Dok bi sekundarne carine mogle poslužiti kao pritisak na zemlje koje namjerno nastavljaju trgovinu s Rusijom, za države poput BiH, koje to čine iz nužde i bez opcije izbora, takva mjera mogla bi predstavljati nepravednu i štetnu eskalaciju.

Ne propustite