Ivo Josipović: "Bosni i Hercegovini je mjesto u Europskoj uniji"

Vijesti
Ivo Josipović: "Bosni i Hercegovini je mjesto u Europskoj uniji"

U organizaciji Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH), danas, 25. aprila je u Sarajevu održano javno predavanje profesora emeritusa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i bivšeg predsjednika Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Ive Josipovića, na temu "Alternativna budućnost Europske unije".

U svom izlaganju prof. dr. Josipović predstavio je viziju dublje integrirane, snažnije i geopolitički samostalnije Europske unije, istaknuvši potrebu da Unija preraste u "sjedinjene europske države". Prema njegovim riječima, takva transformacija bi omogućila EU da djeluje kao istinska globalna sila – ne kroz vojnu moć, već kroz efikasnu vanjsku politiku, ekonomsku neovisnost i zaštitu ljudskih prava.

"S obzirom na trenutno stanje i dosadašnji razvoj, možemo pretpostaviti određeni očekivani tok u kojem će se Europska unija kretati. No, ono o čemu govorim jeste alternativna budućnost – budućnost koja je drukčija od uobičajenih predviđanja. Odmah moram reći: to je lijepa utopija, ali vjerujem da joj trebamo težiti. Zašto je zovem utopijom? Zato što velike reformske ideje, nažalost, često ne nailaze na snažan odaziv u praktičnoj politici – tako je bilo i s mojim predsjedničkim programom. Ljudi često preferiraju stabilnost i poznato, ali bez ideja i vizije – kao što je bila i ideja nastanka Europske unije – nema napretka. Zbog toga se nadam da će ova vizija, ovaj san, jednog dana postati stvarnost", istakao je na početku svog predavanja prof. dr. sc. Ivo Josipović.

Poseban dio izlaganja bio je posvećen procesu proširenja EU. Josipović je istakao da će Bosna i Hercegovina zasigurno postati članica Europske unije, ali tek nakon ispunjenja svih političkih, pravnih i administrativnih kriterija. Pritom je naglasio kako upravo BiH mora biti nositelj reformskih procesa.

"Bosni i Hercegovini je, naravno, mjesto u Europskoj uniji. Europa neće biti potpuna dok sve zemlje zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, ne postanu njezinim članicama. No, pritom uvijek treba imati na umu da svaka zemlja koja želi ući u EU mora ispuniti stroge, ozbiljne i često veoma zahtjevne kriterije – političke, ekonomske, pravne. Govoreći iz hrvatskog iskustva, mogu reći – isplati se. Isplati se proći kroz taj proces jer nas je upravo put prema članstvu u Europskoj uniji natjerao da provedemo ključne reforme koje su nas učinile boljom i uređenijom državom", smatra prof. dr. sc. Ivo Josipović.

Profesor Josipović zaključuje da Europa ima sve predispozicije da postane globalna velesila. Pred njom je, kako kaže, jasan izazov: ili će se transformirati u velesilu sposobnu za samostalno djelovanje na međunarodnoj sceni, ili će ostati u drugorazrednoj poziciji. "Zbog sve očitijih geopolitičkih i ekonomskih tendencija – od politika koje je inaugurirao predsjednik SAD-a Donald Trump, preko ubrzanog rasta Kine, vojnog konflikta Rusije protiv Ukrajine, do uspona novih ekonomskih i političkih saveza – Europska unija mora odlučno djelovati ako želi ostati relevantna", istaknuo je Josipović.

Predavanje je bilo dostupno javnosti i putem online prijenosa, a okupilo je brojne predstavnike akademske zajednice i medija.

Ne propustite