“Kraljevo kao Beograd u punoj snazi: Vlast šuti, ali brojke urlaju!”

Region
“Kraljevo kao Beograd u punoj snazi: Vlast šuti, ali brojke urlaju!”

Na studentskom protestu pod imenom „Pumpaj, pumpaj, Ibar vodo“, sinoć između 19 i 20 sati na Trgu ratnika u Kraljevu okupilo se oko 15.000 građana i građanki. Ako vam ta brojka ne zvuči impozantno, evo konteksta: to je proporcionalno kao da se u Beogradu okupilo preko 330.000 ljudi. Da, dobro ste pročitali.

Ovu procjenu je iznio Arhiv javnih skupova, nezavisna inicijativa koja evidentira proteste i okupljanja – očigledno efikasnije od državnih medija, koji su sinoć bili zauzeti „važnijim temama“ poput vremenske prognoze i kuharskih savjeta.

Kako navode iz Arhiva, brojka ne uključuje ljude koji su dolazili i odlazili tokom dana, niti one koji su stajali u okolnim ulicama – što znači da je stvarna brojka vjerovatno i veća. Ali znamo kako to ide: ako se vlast pravi da nije vidjela, možda se nikad ni nije desilo?

Kraljevo, grad koji rijetko dospijeva na naslovnice, sinoć je jasno i glasno pokazao šta misli o trenutnoj političkoj atmosferi. I to bez filtera, bez PR-a, bez tabloida – samo ljudi, ulice i poruka.

Dok režimski mediji broje sendviče i montiraju snimke iz kafića, građani broje korake – i ne planiraju stati.

Ne propustite