Kako je firma Viaduct tužila BiH i dobila više od 110 miliona KM: Zastupali je advokati iz BiH

Kompanija Viaduct iz Slovenije, iako godinama bez zaposlenih, izgrađenih hidrocentrala i sa blokiranim računima, dobila je presudu protiv Bosne i Hercegovine tešku više od 110 miliona KM, koja svakim danom raste. Viaduct vode Boris Goljevšek i Vladimir Zevnik, a firma je formalno registrovana za građevinske projekte, ali ima reference uglavnom za manje stambene objekte.
Viaduct je 2004. godine ušao na tržište BiH kada je Vlada RS dodijelila koncesiju za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Zbog toga je osnovano zavisno preduzeće HES Vrbas a.d. Banja Luka. Viaduct je imao 99% vlasničtva, a 1% Građevinar iz Kraljeva. U decembru 2004. godine, HES Vrbas prenosi 79% prava na njemačku firmu MBB WS Energy GmbH.
MBB je dao garanciju od 1,03 miliona eura, iako su troškovi eksproprijacije i izmještanja puteva procijenjeni na skoro 20 miliona eura. Garancija nikada nije pronađena, a nadležni nisu znali gdje se nalazi. Kapital HES Vrbasa bio je samo 51.000 KM, a firma je ubrzo imala blokiran račun.
Koncesioni ugovor je potpisan krajem 2004. godine i predviđao je izgradnju HE "Krupa" i HE "Banja Luka - niska". Projekat je zapao u probleme zbog protivljenja građana i ekoloških organizacija, dok investitor nije ispunio finansijske obaveze.
Već 2013. godine RS dodjeljuje koncesiju za HE "Bočac 2" Elektroprivredi RS, što je ugrozilo prvobitni projekat Viaducta. Slovenci su tražili nagodbu, ali je Vlada RS odbila. HES Vrbas je 2015. raskinuo ugovor i najavio arbitražu.
Pozivajući se na Sporazum o zaštiti investicija BiH-Slovenija, Viaduct je tužio BiH pred ICSID-om. Budući da RS nema međunarodni pravni subjektivitet, tužba je bila usmjerena protiv države BiH. Zastupali su ih advokati iz SAD-a i Banjaluke, dok nije poznato ko je branio BiH.
Spor je trajao više godina, a 18. aprila 2022. ICSID donosi presudu u korist Viaducta i nalaže BiH da isplati odštetu od oko 39 miliona eura, plus zatezne kamate. Dug se svakodnevno povećava za oko 9.500 eura i danas iznosi više od 140 miliona KM.
Pokušaj RS da ospori presudu je propao 1. maja 2024. godine. Budući da Viaduct nije isplaćen, 2025. su pokrenuli prinudnu naplatu i dobili nalog da se sredstva namijenjena BiH iz Eurocontrola preusmjere ka Viaductu.
Vijeće ministara BiH je predložilo da se dug izmiri iz državnog trezora, ali je taj prijedlog blokiran na sjednici Fiskalnog vijeća. U maju 2024. MUP RS podnosi izvještaj protiv tri fizička i jednog pravnog lica zbog sumnje na zloupotrebe i štetu od 76 miliona KM, no optužnice nisu podignute niti su objavljena imena osumnjičenih.
Ovaj slučaj pokazuje ozbiljne propuste institucija RS, neodgovornost u dodjeli koncesija i loše upravljanje međunarodnim sporovima, što je na kraju dovelo do ogromne štete za budžet BiH.