Zdravlje djece u fokusu: Inicijativa za zakonsku zabranu energetskih napitaka

Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Suada Halilović, danas je uputila inicijativu prema Vladi FBiH, Federalnom ministarstvu pravde, Federalnom ministarstvu zdravstva i Federalnom ministarstvu trgovine za pokretanje pripreme zakonskog rješenja kojim bi se zabranila prodaja energetskih pića djeci i maloljetnim osobama.
„S obzirom na brojna istraživanja koja ukazuju na štetnost sastojaka u energetskim pićima, smatram da je izuzetno važno da nadležna tijela u što skorijem roku iznađu zakonski okvir za zabranu prodaje ovih napitaka maloljetnicima,“ navela je Halilović.
Trenutni Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH ne definiše zabranu prodaje energetskih pića maloljetnim licima. Halilović je podsjetila da član 48 tog zakona zabranjuje prodaju alkohola, duhanskih proizvoda i drugih zakonski ograničenih roba putem automata, ali se zabrana na energetska pića ne odnosi.
„Potrebno je dopuniti postojeći zakon kako bi i prodaja energetskih napitaka bila regulisana na isti način kao i prodaja alkohola i duhana, a sve s ciljem zaštite zdravlja mladih u FBiH“, istakla je.
Energetski napici sadrže kombinaciju ksantina (uključujući kofein), taurin, B-vitamine i razne biljne ekstrakte poput guarane, yerba mate, ginsenga i ginkgo bilobe. Mnogi sadrže i visoke količine šećera ili zamjene poput umjetnih zaslađivača.
Zdravstveni rizici povezani sa konzumacijom energetskih napitaka uključuju aritmiju, nesanicu, mučninu, nervozu, dehidraciju, bolove u stomaku i adrenalni umor. Osim toga, mogu uzrokovati oštećenja unutrašnjih organa, uključujući srce, jetru i krvne sudove.
Studija Medicinske škole McGovern iz Houstona iz 2018. godine pokazala je da već jedna limenka energetskog napitka može izazvati akutno oštećenje unutrašnje membrane srca i krvnih sudova, smanjujući sposobnost arterija da dostavljaju kisik do mozga i mišića i do 50%.
Visoke količine šećera – u prosjeku 10 kašika po limenci – doprinose riziku od gojaznosti i dijabetesa tipa 2.
Prema podacima Evropske agencije za sigurnost hrane (EFSA), prosječna limenka energetskog pića sadrži više kofeina nego što adolescenti smiju unijeti tokom cijelog dana.
Zbog svega navedenog, Halilović apeluje na institucije da hitno djeluju u cilju zaštite zdravlja djece i mladih u Federaciji BiH.