Hoće li politički brak Čovića i Dodika preživjeti najnoviju krizu?

Politička veza između Milorada Dodika i Dragana Čovića traje gotovo dvije decenije i odlikuje se nevjerojatnom stabilnošću. Iako su mnogi tvrdili da će se njihovi putevi uskoro razdvojiti, politička stvarnost pokazuje da su njihovi interesi i dalje usklađeni, bar za sada.
Početak političkog saveza: Umjerenost koja je prerastala u nacionalizam
Dodik i Čović započeli su svoje političke karijere kao lideri koji su zastupali umjerene pozicije. Ipak, tokom vremena, njihova politika sve više poprimala nacionalističke tonove. Dodik je 2006. godine postao premijer RS-a, dok je Čović rekonstruisao HDZ BiH nakon stranačkih turbulencija. U tom periodu, njihova politička suradnja bila je ograničena, ali temelji su bili postavljeni za budući, dublji savez.
Prvi ozbiljan iskorak: Prudski proces i početak jačanja saveza
Jedan od prvih zajedničkih političkih koraka bio je tzv. Prudski proces iz 2008. godine. Iako proces nije donio konkretne rezultate, postavio je temelje za dalju suradnju između dvojice lidera. Tada je postalo jasno da će zajednički interes za očuvanjem etničkog principa i entitetske autonomije biti ključan za njihov budući politički savez.
Savez zasnovan na interesima: Politika i ekonomski dogovori
Iako dolaze iz različitih političkih pozicija, Dodik i Čović su se uspjeli dogovoriti oko ključnih političkih ciljeva koji uključuju opstanak entitetske autonomije i zaštitu etničke reprezentacije. Kroz zajedničke inicijative protiv reforma koje bi mogle smanjiti moć entiteta, nastavili su svoju suradnju. No, politički savez nije bio ograničen samo na institucije – njihov odnos često je podrazumijevao i ekonomske interese, poput energetskih projekata i kontrole nad prirodnim resursima, što dodatno učvršćuje njihov savez.
Kritike i međunarodni pritisci: Savez na udaru unutrašnjih i vanjskih faktora
Tijekom godina, njihov savez bio je na meti međunarodnih kritika. Bivši visoki predstavnik, Christian Schwarz-Schilling, upozoravao je da politika koju vodi ovaj dvojac prijeti destabilizaciji Bosne i Hercegovine. Također, dok su Dodik i Čović uživali podršku Rusije i Srbije, odnosno Hrvatske, bošnjačke stranke nisu prestajale optuživati SNSD i HDZ za blokade i opstrukcije na državnom nivou.
Hoće li doći do razlaza? Kriza koja prijeti savezništvu
Danas, situacija je znatno promijenjena. Dodik je sve radikalniji u svojim političkim potezima, a Čović se počinje distancirati. Iako mnogi analitičari smatraju da se Čović povlači kako bi očuvao međunarodni legitimitet HDZ-a, još uvijek je moguće da se suradnja nastavi ako Dodik ponudi političke ustupke. Zajedno su stvorili političku dinamiku koja je krojila tokove politike BiH, ali pitanje je hoće li to trajati ili će njihov savez doživjeti krajnji razlaz.
Nova dinamika i strategija: Čović i Dodik pred teškim izborom
Politička scena u BiH je trenutno u fazi promjena. Čović je nedavno održao sastanak sa političkim predstavnicima Trojke, a planira i sastanak sa opozicijom iz Republike Srpske. Sve oči su sada uprte u ove sastanke, jer oni bi mogli značiti ključnu promjenu u političkom smjeru. Hoće li Čović ostati vjeran partneru, ili će povući potez koji bi mogao označiti kraj dugogodišnjeg saveza, tek ćemo vidjeti.