Schmidt o Dodiku: EU mora djelovati kako bi zaustavila njegov izolacionizam

Visoki predstavnik Christian Schmidt izjavio je za austrijske medije da sankcije koje su Austrija i Njemačka uvele predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, predstavljaju početak nove "koalicije voljnih". Schmidt smatra da su austrijske sankcije posebno pogodile Dodika, ali dodaje da postoje "pravne prepreke" u sankcionisanju mreže firmi povezanih s njim. "Trenutno radim na pronalaženju rješenja", ističe Schmidt.
Schmidt je također istakao da je presuda protiv Dodika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika "potpuno opravdana" i pojasnio da su te odluke bile usmjerene na osiguranje poštovanja ključnih institucija Dejtonskog sporazuma. "Dodik se protivi presudama Ustavnog suda i odlukama visokog predstavnika. Ako neko prekrši zakon, mora snositi posljedice", dodao je.
Osvrćući se na trenutnu političku situaciju u BiH, Schmidt je napomenuo da tenzije u zemlji nisu rezultat povećane popularnosti Dodika, već su porasle samo zbog njegovih akcija. "Vidimo li veliku narodnu pobunu u Republici Srpskoj u njegovu korist? Ne", rekao je Schmidt, naglašavajući da mnogi stanovnici tog entiteta imaju rodbinu u evropskim prijestolnicama i da se Dodik suočava s malom podrškom za svoj izolacionizam.
Dodikov prelazak s reformista na supernacionalistu
Schmidt je objasnio da Dodik nekada nije bio toliko nacionalistički orijentiran. Tokom godina, njegovo političko stajalište se promijenilo, a u tom procesu je ključnu ulogu odigrala međunarodna zajednica koja je zanemarivala Bosnu i Hercegovinu nakon sredine 2000-ih. "Etnički nacionalizam stekao je sve više podrške, a mi smo to previdjeli", rekao je Schmidt. Takođe je napomenuo da je Dodik, kroz umrežavanje s ekonomskim konglomeratima, razvio različite finansijske interese, što je vjerovatno uticalo na njegovu promjenu stava.
Sankcije i međunarodne reakcije
Na pitanje novinarke o mogućim daljim koracima, Schmidt je naglasio da ako Dodik želi da igra političku ulogu u BiH, mora biti prisutan u zemlji, jer će u suprotnom biti suočen sa zakonom. Dodik, koji je do sada uživao zaštitu svojih sigurnosnih snaga, i dalje izbjegava hapšenje, dok je Interpol odbio izdati međunarodni nalog za njegovo hapšenje.
Schmidt je također komentarisao moguće nestajanje Dodika sa političke scene, napominjući da bi nova separatistička figura mogla doći na njegovo mjesto. "Ne znam hoće li biti bolje ako bude drugačije, ali znam da mora biti drugačije da bi bilo bolje", citirao je Schmidt Jeana Monneta.
Koalicija voljnih i sankcije
Dok EU još nije uspjela ujediniti svoje članice u pogledu sankcija protiv Dodika, Austrija i Njemačka su već zabranile njegov ulazak u svoje zemlje. Schmidt smatra da je ovaj potez značajan jer simbolički šalje poruku o sve jačoj "koaliciji voljnih". "Ovdje vidim početak nove koalicije voljnih", rekao je Schmidt.
Schmidt je također naglasio da je važno da sankcije obuhvate i mreže firmi povezanih s Dodikom. Međutim, dodaje da postoje pravne prepreke za sankcionisanje tih firmi u EU, ali radi na pronalaženju rješenja. On je istakao da je za Dodika posebno problematično to što u Republici Srpskoj više nema evropskih ekonomskih poticaja, što dovodi do masovnog odlaska mladih ljudi iz tog entiteta.
EU pristup BiH
Schmidt je ocijenio da situacija u BiH ostaje "osnovno stabilna", ali da je veliki broj građana nesiguran i strahuje da bi međunarodna zajednica mogla ponovno zaboraviti BiH.
"Njihov odgovor na to nije uzimanje oružja, već odlazak iz zemlje", rekao je Schmidt.
Iako je EU prošlih godina nudila samo "ljubazne poruke", Schmidt ističe da je sada došlo do promjena u pristupu prema BiH, jer građani ove zemlje sada očekuju konkretne rezultate na putu prema evropskoj integraciji. "Austrijski model postepenog približavanja EU je jedini realan put za Bosnu i Hercegovinu", zaključio je Schmidt.